(styl) 5 chyb, které muži dělají s taškami

Main

Co si budeme povídat, jedna z největších chyb je nosit všechno po kapsách. Většina mužů se už naučila, že správná taška nebo batoh ulehčují život, zlepšuje siluetu a dodá outfitu něco navíc. Investovat do vhodného kusu je první krok, ale správně se s nimi naučit zacházet je dlouhá cesta.

Chyba první – podceňujete batohy

Trh odpověděl na snahu lidí být aktivnější a cítit se pohodlněji. Když přijde na batohy, už nemluvíme jen o outdoorových oranžových věcech, se kterými budete vidět v lavině. Minimalistický kožený batoh pohodlně nahradí tašku a ano, můžete ho vzít i k šedému obleku nebo saku. U formálního obleku už to asi nebude fungovat tak dobře, ale k drtivé většině casual a smart casual šatníku ano.

Kožený batoh, Ecco. Info o ceně v obchodě.
Kožený batoh, Ecco. Info o ceně v obchodě.

Chyba druhá – podceňujete barvu

Pokud zrovna nemluvíme o taškách Fendi, které mají spoustu barev, většina mužů podceňuje moc barevných tašek. Asi úplně nenoste havajské kytky, ale neexistuje důvod proč by hezké pruhy, sem tam camouflage vzor, temná modrá nebo červená neudělali ještě lepší službu, než černá kůže. Ke casual outfitům rozhodně.

Buckley backpack. Info o dostupnosti v The Brands.
Buckley backpack. Info o dostupnosti v The Brands.

Chyba třetí – nevolíte tašku podle příležitosti

Na pláž nepůjdete v oxfordkách a do posilovny si asi neobujete semišové mokasíny. Na jachtu nepůjdete ve smokingu (pokud to není jachta Onassisů, to je jiná story) a do opery si zas neobléknete šortky. Stejná logika by měla být i u výběru tašek. Zatímco hezká crossbody bude fungovat u džín jen tak do města, strukturovaná aktovka bude působit komicky. Vyplatí se mít minimálně 3 tašky. Formální aktovku, neformální crossbody nebo tote a batoh na všechno ostatní.

Pánské portfolio, Off-White. Prodává Mr. Porter.
Pánské portfolio, Off-White. Prodává Mr. Porter.
Plátěná tote, Dries Van Noten. Prodává Mr. Porter.
Plátěná tote, Dries Van Noten. Prodává Mr. Porter.

Chyba čtvrtá – jdete po kvantitě, ne po kvalitě

Ano, v běžných obchodech seženete nádherné aktovky, které vypadají jako milion dolarů před zdaněním a v designu si nezadají s velkými značkami. Rozdíl je však v tom, že většina z nich bude z umělé kůže. I pořádná veganská kůže je obvykle kvalitnější, než běžně dostupné kusy.

Minimalistická aktovka, Mulberry. Info o ceně na stránkách.
Minimalistická aktovka, Mulberry. Info o ceně na stránkách.

Daný kus bude sice vypadat hezky, ale po pár měsících nošení začne být ošuntělý. Rohy se odrbou, materiál se pomačká a vy začnete hledat novou věc. A jsme ve spirále zbytečného utrácení a tak dál. Investujte. Pravá kůže nemusí stát ledvinu, cena je od určitého bodu pouze o značce a stále najdete spoustu obchodů, kde je kvalita a cena v rovnováze.

Plátěný batoh - díky svému potisku je nezničitelný a odolný vůči znečištění. Respektive, nebude to tak evidentní. Prodává Herschel.
Plátěný batoh s potiskem. Prodává Herschel.

Chyba pátá – nestaráte se o ně

Utratíte těžce vydělaný cash za kvalitní zavazadlo a pak ho necháte ležet na zemi přecpané věcmi, ve městě ho položíte na ulici když něco hledáte a použít impregnaci vás ani nenapadne. Ale tašky vyžadují stejnou péči, jako boty. Úplně stejnou. Jednou za měsíc použít na pravou kůži vhodný produkt, semiš vyčistit kartáčem a když tašku nepoužíváte, aspoň ji vycpat novinami nebo papírem. Tak si zachová tvar a vydrží vám roky.

Text: Václav Mensa, Foto: Archivy značek.