(styl) 7 kousků, které ukrást z každé subkultury

main

Módní a stylové subkultury už nejsou tak pevné, jak bývaly kdysi. Jejich hranice se začaly bourat už v devadesátých letech a pomalu se začaly bourat, měnit a mísit. Nemá ani moc smysl řešit, jestli je to správně nebo ne, protože tato debata bude mít vždy dva tábory, které si budou odporovat. 

Ne každá subkultura nebo stylová oblast se hodí k mixování s něčím dalším, protože goth bude fungovat jen s goth oblečením a tak podobně. Vybrat si něco ze subkultur nebo „odvětví“ řekněme není o kopírování. Naopak – najdete něco, co vám sedí, tak proč ne.

Normcore

Normcore

Normcore asi znají všichni díky dílu Kmenů o hipsterech. Velmi zjednodušeně řečeno je to období po přelomu tisíciletí a vzniklo u lidí, kteří nechtěli mít s módou nic společného. Obléknout se tak, aby člověk kompletně zapadl do davu a byl nenápadný – dnes to paradoxně funguje opačně. Ale oprané světlé džíny jsou dobrý kus. Ke khaki bomberu, ke kašmírovému svetru nebo k mikině. Asi je ale úplně nenoste do práce.

Rock

rock

Dvě zásadní slova. Kožená bunda. Nic víc. Jděte a kupte si ji. Investujte, milujte ji a noste ji celá léta. V kombinaci s níže zmíněnými penny loafers a třeba výše zmíněnými džíny budete vypadat jako Jeff Goldblum. Alespoň ten outfit tedy.

Streetwear

Streetwear

Bomber. Mají ho asi všichni a je to správně. Když vynecháme, že před určitou dobou to byla epidemie stejných bund kam až oko dohlédlo, tento jediný kus streetwear má nakročeno aby se z něj stala kožená bunda naší generace. Něco, na co se za pár let podíváme jako na klasiku a vaši synové si za dvacet let váš starý bomber půjčí, protože to bude nekonečně cool.

Techwear

Techwear

Nemusíte být přímo jeden z těch, co vyběhne v neděli ráno nadšeně ven a táhne se někam do hor i když je mráz. Ale co se týče techwear – tedy oblečení, které bylo vytvořeno s využitím různých technologií, aby bylo co nejvhodnější do určitých podmínek – v šatníku bystě měl mít klasickou shell bundu. Nemusíte jít zrovna do oranžové, ale jakmile je hladká a v nenápadných tmavých tónech, je perfektní společník na každou venkovní akci nebo jen na večerní cestu na nákup. A muži v ní vypadají tak nějak sportovněji a lépe. Bůh ví jak je to možné.

Workwear

workwear

Workwear se stalo subkulturou ve chvíli, kdy lidi začali kopírovat oblečení chlapů, kteří skutečně pracovali se dřevem nebo v továrnách. A tito lidé se tak oblékají do kanceláří a pracují na laptopu. Ale to je vedlejší. Pokud existuje kus, který si ukrást, bude to rozhodně hořčicová bunda z denimu nebo pořádného semiše. Můžete to nosit k čemukoliv, nejlépe ale k džínám. Kombinace temně modré a okrové je klasická.

Ivy League

Ivy League

Nemůžete mě zatknout, můj tatínek je právník. Ne přímo subkultura, spíše společensky přijatá uniforma. Mladí muži na elitních vysokých školách mají většinou stejný look. Něco, co evokuje obývák u rodičů s velkým krbem, na kterém stojí babička v urně. Každopádně, jejich um nosit bavlněné button-down košile je exkluzivní.

Mod

Mod

Loafers. Mod se vyznačuje lehkou excentřičností, výrazností a příjemně přehnanými verzemi klasického oblečení. Penny loafers (říká se jim tak protože, že do malého prostoru na vrchní části boty by se měla dávat jedna penny pro štěstí) jsou klasika. Nejlépe lakované nebo z leštěné kůže, s barevnými ponožkami nebo s neviditelnými.

Text: Václav Mensa, Foto: Archivy značek.