(styl) Fucking Fabulous Tom Ford slaví narozeniny

Main

Je bezpochyby tím nejstylovějším  mužem na světě, protože ostatní styloví muži nosí jeho oblečení. Renesanční člověk s monopolem na vysokou estetiku. Jeho značka je synonymem pro nenápadný luxus a on sám je synonymem pro nefalšovanou a sofistikovanou mužnost. Tom Ford má dnes narozeniny a my s úctou posíláme přání. 

Jak definovat estetiku Toma Forda? Jako nenápadnou klasiku, která je ve své podstatě velice marnivá. Občas šokující, zdánlivě podivná a přitom nadčasová a božská. Umí přesvědčit muže, že růžové sametové sako jim na maskulinitě neubere. Umí přesvědčit ženy, že mít na kabelce napsáno Pussy Power z flitrů je vlastně velice stylová záležitost.

Je módní král Midas, protože na co sáhne, to se promění ve zlato. Když se rozhodl, že vytvoří linii parfémů, všichni tak nějak předpokládali, že to bude dobré. Nikdo ale netušil, že jich kombinovaně prodá víc, než jich prodá pánský Chanel. Jeho pánská kosmetika přesvědčila muže, že je v pořádku trochu si pomáhat makeupem. Po jeho nástupu do Gucci vytáhl značku ze zapomnění a nastavil nový módní kurs, podle nějž plují všichni další.

Vstává ve čtyři hodiny ráno, nepije nikdy nic teplého a pětkrát denně si dává koupel. Nosí uniformu. Ve městě vždy černý oblek s širokými klopami a bílou košilí. Mimo město džíny a semišové bundy. Na večerní akce nosí barevný samet. Jeho gentlemanství je legendární, způsoby jsou podle něj nejlepší módní doplněk a neupřímní lidé jsou ti nejhorší.

Jay-Z o něm napsal song a Anna Wintour řekla, že má nejlepší držení těla na světě. Vychovává s manželem syna, který dostává kapesné za mytí nádobí a nikdy ho nikdo nevyfotil. Nesnáší telefony a iPhone používá jen na hudbu. Natočil dva filmy, které si okamžitě získaly uznání největších filmových mistrů. Sbírka umění, kterou buduje už roky, si v ničem nezadá s Guggenheimem. Spoustu vlastních kusů propůjčil do svého filmu Nocturnal Animals. Pokud jste to neviděli, hanba vám. Donutil k vyjádření i Papeže, když navrhl náhrdelník, který byl sice křížek, ale taky připomínal penis. A to nemůže říct každý.

Jeho značka je v současné době hodnocena na 300 milionů dolarů a to není u mladých značek zase tak časté. Už za svého života vybudoval renomé, kterého se velké módní domy dočkají až několik generací po smrti zakladatele. Bezpečně a jistě stojí na stejné úrovni jako Chanel, Dior nebo Balmain a další módní domy převyšuje.

Tom Ford je nezaměnitelnou ikonou, která přetrvá celé generace. Je mu 57 a vypadá na 40. Je gentlemanem s okem pro vkus a krásu, medovým hlasem a nepřekonatelným charisma. Kdybychom všichni byli více jako on, svět by byl lepší. Jo a řekl, že Trumpa by neoblékal ani kdyby měl jíst jen suchary.

Foto: Tom Ford. Text: Václav Mensa