(styl) Jak nosit Flat cap a nevypadat jako vůl

GettyImages-1090417080

Podzimní počasí je krásný mezičas mezi umorným horkem a ledovými bouřemi. Navíc je to ideální počasí pro čepice.

Flat cap – čemuž v čechách obvykle říkáme bekovka – je pánský druh poloformalní pokrývky hlavy. Mnohem elegantnější než klasická kšiltovka nebo pletená beanie a ne zas tak formální jako plstěný klobouk.

Její vznik sahá až do 14. století a v 16. století byl dokonce v Británii zákon, ze všichni musí tuto pokrývky hlavy nosit v neděli a o svátcích. To bylo ale především k nakopnutí obchodu s ovčí vlnou. Nyní si můžete vybrat z mnoha materiálů a i když některé ze lnu vypadají skvěle v létě, jedná se spíše o podzimní doplněk. Volte ted spíše vlnu nebo tvíd.

flatcaps19lb1

Flat cap má jednu velkou výhodu a to, že sedí téměř ke každému druhu obličeje bez rozdílu. Jen si musíte vybrat správnou velikost. Pro obličej menší a hubený stačí čepice s menším kšiltem, pokud máte obličej výraznější a třeba i vousy, zvolte čepici širší – opticky se to vyváží.

K čemu nosit Flat cap? 

A zde přichází další velká výhoda. Oproti neformálním čepicím, Flat cap můžete nosit  jak k džínům, triků a bundě, tak ke tvídovemu, camel coat nebo i šedému obleku.

Nejideálnější outfit ke Flat Cap bude jednoduchý, čistý a nebude ničím vyčnívat. Taková moderní verze britského konzervatismu. Semišová bunda, chelsea, temný denim a triko. A jste v klidu.
Nejideálnější outfit ke Flat Cap bude jednoduchý, čistý a nebude ničím vyčnívat. Taková moderní verze britského konzervatismu. Semišová bunda, chelsea, temný denim a triko. A jste v klidu.

Nejlepší značky, u kterých vybírat

Bailey Hats - jedna z tradičních amerických značek, která se zabývá klobouky a čepicemi. Jejich kousky nosil Cary Grant a používají jen nejlepší materiály.
Bailey Hats – jedna z tradičních amerických značek, která se zabývá klobouky a čepicemi. Jejich kousky nosil Cary Grant a používají jen nejlepší materiály.
Christys' - skotská značka, která jako první zásobovala státní policii během viktoriánské éry. Nabízejí mnoho materiálů - od tvídu a lnu až po kůži a semiš.
Christys‘ – skotská značka, která jako první zásobovala státní policii během viktoriánské éry. Nabízejí mnoho materiálů – od tvídu a lnu až po kůži a semiš.
Kangol - Samuel L. Jackson jich nosí tolik, že si občas lidi myslí, že ho sponzorují. Ale pravdou zůstává, že čepice Kangol si již v 80. letech našly pevné místo v hip hopové subkultuře a mají uvolnenejší a edgy design, než u jiných značek.
Kangol – Samuel L. Jackson jich nosí tolik, že si občas lidi myslí, že ho sponzorují. Ale pravdou zůstává, že čepice Kangol si již v 80. letech našly pevné místo v hip hopové subkultuře a mají uvolnenejší a edgy design, než u jiných značek.
Lock & Co. - Asi nejstarší britská kloboučnická značka funguje už od roku 1750 a jsou vrchním dodavatelem mužů v královské rodině. Čepice mají na celý rok, šijí i na míru a dokonce si můžete zvolit podšívky.
Lock & Co. – Asi nejstarší britská kloboučnická značka funguje už od roku 1750 a jsou vrchním dodavatelem mužů v královské rodině. Čepice mají na celý rok, šijí i na míru a dokonce si můžete zvolit podšívky.

Foto: archivy značek. Text: Václav Mensa