(styl) Jak se správně starat o své obleky

main

Najít oblek, který vám padne jak zadek na hrnec je skoro nadlidský úkol, ale pečovat o oblek tak, aby vám vydržel celý život je úkol přímo herkulovský. Ono se jednoduše říká, že když si necháte ušít něco na míru, budete to mít navěky, ale jako u každé jiné investice, i o tohle se musíte starat. 

Většina z nás nežije v Downton Abbey, abychom měli butlera na péči o svůj šatník a pokud jste muž, nenecháte to dělat svou ženu. Gentleman se dokáže postarat o svůj oblek sám.

Čištění

Pevně věříme, že by nikoho nenapadlo hodit oblek do pračky, ale pro všechny případy je dobré to zmínit. Prát oblek, byť jen kalhoty, je vražda. Zničíte to. Bůh nám dal čistírny, abychom je používali. Nicméně dejte si pozor – pokud investujete do kašmíru nebo dalších dobrých přírodních látek, chemické čištění může vlákno i tak poškodit.

Větrání

Oblek by nikdy neměl být nošen více jak dvakrát za sebou. Nikdy také nezavírejte oblek rovnou do skříně – musí dýchat. Nechte jej 24 hodin větrat na suchém místě. Po každém nošení je také dobré přejet jej kartáčem s jemným vláknem. Ty plastové válečky na odstranění nečistot jsou sice dobré, ale nedostanou pryč prach, který se na vás celý den chytá.

Žehlení

Spíše nežehlení. Nikdy nesmíte oblek žehlit. Jakmile jednou uděláte na puku nebo klopě lesk (v podstatě seškvaření látky, kvůli kterému vznikne to lesklé místo), už je nikdy nedostanete pryč a oblek můžete vyhodit. To samé platí i u košilových límečků, takže opatrně. Napařování je mnohem vhodnější způsob, jak se o oblek starat. Zbavuje to látku případných pachů, vyrovnává a uhladí mnohem lépe, než žehlička. A vyhnete se zmíněnému riziku.

Věšení a uchovávání

Investujte do kvalitních širokých a hlavně dřevěných ramínek. Klasik pravil „žádná kovová ramínka“ a ona je to pravda. Oblek je těžký a pokud bude viset v šatníku na kusu drátu, spadnou mu ramena. Není také od věci, pokud určité obleky nenosíte tak často, zavřít je do bavlněných vaků. Chrání proti prachu a světlu, ale jen pokud jsou bavlněné. Jak zmíněno, oblek musí dýchat a plastové obaly z čistírny přitahují leda tak moly.

Foto: Pinterest. Text: Václav Mensa.