(styl) Martenskám už je 60 let

main

Přesně před šedesáti lety se narodila ikona, jejíž počátek je opředen mnoha mýty. Nehodou motorky. Zraněním na lyžích. Velkou dírou v podlaze továrny. Jedna věc je ale určitě pravdou. Prní bota vznikla díky kolizi dvou světů – vybroušeném přístupu německých inženýrů a dlouholetému a vysokému umění britských ševců. Tahle nečekaná fúze byla prvním krokem k nepředvídatelné historii značky.

Nikdo nemohl předpokládat subkulturní hnutí 60. let, které adoptovalo Docs jako součást své uniformy. Nikdo nemohl předpokládat, že si pár obuje Pete Townsend z The Who na stage v roce 1967. V několika dekádách se tak boty Dr. Martens přesunuly z továren na pódia, stejně tak i na módní mola nebo festivaly. Netradiční znaky jako žluté švy, výrazná podrážka a brandované očko na zadní straně boty se staly součástí hrdosti pracující třídy a vlastního sebevyjádření.

david

Po šedesáti letech se změnilo jen velmi málo. Boty Dr. Martens se vyrábí stále stejně. Ze stejných materiálů, stejným procesem výroby a velmi často i ve stejné továrně. Jsou pořád stejně pohodlné, odolné a vytvořené tak, aby s věkem byly ještě lepší. Co ale nikdy nebude stejné jsou lidé, kteří je nosí. Inovátorové, rebelové a volnomyšlenkáři mohou za to, že se z britské boty stala globální alternativní značka.

Komunita nositelů Docs v roce 2020 je skupinou subkultur i individuí nejrůznějšího věku v nespočtu zemí. Základní detaily, které kdysi definovaly jednoduchou pracovní botu jsou po celém světě rozeznávány jako symbol nonkonformního přístupu. Lidí, kteří odporují. Bojují za změnu. A nikdy nepřijmou status quo. To oni zajistí, že duch Dr. Martens vydrží i dalších 60 let.