(styl) Pečetní prsten – kompletní průvodce

Gatsby_Signet_Ring

Od králů a papežů, přes herce a rockové legendy, až k mafinánům a rapperům, pečetní prsten je symbol, který možná není stále v módě, ale nikdy nezmizel ze seznamu věcí, které jsou ukazatelem osobního stylu. 

main

Odkud pochází?

Pečetní prsteny mají původ až 400 let před Kristem ve starém Egyptě. V průběhu celé historie se používali k pečetění dopisů a listin a sloužili jako ověřený podpis.  Později, v 18. a 19. století se z nich začala stávat módní záležitost a většina rodin, která přišla k penězům, si vytvořila svůj erb a s ním i pečetní prsteny, které se dědily po generacích.

Nyní jsme dospěli do bodu, kdy ho může mít každý, jako osobní symbol nebo módní záležitost, a nemusí rozhodně znamenat, že máte svěřenecký fond nebo zámek na Loiře.

Prsteny pečetní nebo celkově prsteny na malíčku mohou být, jak zmíněno, módní záležitost, který si vezmete k obleku do opery jako elegantní šperk. Může to být šperk který nosíte, když se obléknete do kůže a jedete někam na svém Harleyi. Může značit příslušnost k tajné nebo netajné skupině. Je to symbol.

Vybírejte pečlivě

Dnes už nemusíte mít na prstenu pečeť. Jen se jim tak říká v důsledku nedostatku lepších slov. Nejpodstatnější je zvážit svůj osobní styl. Gianni Versace nosil obří, zlato diamantovou hlavu medúzy na svém prsteníčku a ladilo to. Extrém byl na místě. Na druhém straně spektra může stát třeba Colin Firth ve filmu A Single Man (režíroval Tom Ford). Nosí klasické obleky ve tlumených barvách a jednoduchý hladký prsten k tomu sedí také.

Kombinujte je opatrně. Pokud nosíte snubní prsten na druhé ruce, co do kovu, oba prsteny by měly jít dohromady. Samostatně je velmi jednoduché pečetní prsten nosit, ale při kombinaci s dalšími šperky je na místě opatrnost. Vždy slaďte kov. Jedinou výjimkou jsou hodinky ze dvou barev kovů. Ty vytvoří vhodný kontrast.

Prsteny s kameny nemusí znamenat jen něco broušeného, co oslepí koně když se blbě nahnete proti slunci. Leštěný černý onyx je nejklasičtějším kamenem na pánské prsteny a je jasné proč.
Prsteny s kameny nemusí znamenat jen něco broušeného, co oslepí koně když se blbě nahnete proti slunci. Leštěný černý onyx je nejklasičtějším kamenem na pánské prsteny a je jasné proč.
Hranaté prsteny jsou trochu výraznější, ale zase dělají výraznější efekt. Pro módnější a výraznější šatníky hlasujeme pro prsteny  Smith/Grey.
Hranaté prsteny jsou trochu výraznější, ale zase dělají výraznější efekt. Pro módnější a výraznější šatníky hlasujeme pro prsteny Smith/Grey.
Kulatá klasika - klasický kulatý nebo oválný prsten udělá skvělou službu, pokud se oblékáte střízlivě do jednoduchých věcí a hodí se ke všem tlumeným barvám. Mnoho značek nabízí hladké prsteny, na které si můžete nechat vyrýt monogram, nebo cokoliv jiného.
Kulatá klasika – klasický kulatý nebo oválný prsten udělá skvělou službu, pokud se oblékáte střízlivě do jednoduchých věcí a hodí se ke všem tlumeným barvám. Mnoho značek nabízí hladké prsteny, na které si můžete nechat vyrýt monogram, nebo cokoliv jiného.

Pokud se také správně vyberete ke svému šatníku – jak bylo zmíněno – můžete jej nosit ke všemu. Chinos a volná košile s ním budou fungovat stejně, jako pruhovaný oblek s vestou.

Muži zřídka nosí módní šperky. Nyní se to sice více rozmáhá, Cartier dělá přímo diamantové kolekce pro muže a náramky k hodinkám jsou stále viditelnější. Nicméně, ne každý muž jde ráno do velké skříně a vybírá si, který šperk si dnes vezme. Tuto výsadu přenechme dámám. Pečetní prsten je ale něco, co nemusíte sundávat a každému může být jedno, proč ho nosíte. Nemusí být rodinné dědictví, ale můžete takovou tradici v rodině začít.

Foto: Archivy značek. Text: Václav Mensa.