(styl) Proč je mikina zásadní část pánského šatníku

Main2

Psal se rok 1963 a v LA se desítky lidí starali o poslední detaily v přípravách na oscarovou noc. Největší událost ve filmovém průmyslu za celý rok. Legendy stříbrného plátna jsou doma a se sklenicí šampaňského se oblékají do smokingů, herečky si oblékají šperky a nominovaní si koušou nehty nervozitou. Paul Newman je asi někde u bazénu, protože jemu oblékání netrvá dlouho. Půjde v mikině.

Jakmile Paul Newman nosil něco skoro 30 let, všichni bychom měli mít totožný kus v šatníku. To samé platí u Steva McQueena. Mikina je jeden z nejgeniálnějších kusů v pánském šatníku a ač se tváří neformálně a casual, můžete ji využít na tisíc způsobů. A často i velice elegantně.

Main

Jako drtivá většina praktických módních věcí, i mikina vznikla u sportovců. Někdy ve dvacátých letech začali hráči baseballu nosit lehké mikiny z příjemného materiálu, ve kterém se nepotili. V padesátých letech tento kus převzali americké univerzity a tamní zlatá mládež začala mikiny nosit jako znak příslušnosti ke škole i pod blazery a k lakovkám. Aniž by to tušili, dali tak vzniknout logománii. A odtud se už mikina přesunula do běžných šatníků až k Paula Newmanovi, který je miloval natolik, že nenosil skoro nic jiného.

Je nutné zmínit, že jako všechno, i mikiny mají mnoho podob. Naštěstí se člověk může rozhodnout, jestli pije Perignon nebo bohemku.

Hledejte pořádně

Mikina má původ u atletů a tak bychom k ní měli přistupovat. Pokud ji hodláte nosit elegantnější formou, jděte po čistém střihu a jednoduchým barvám. Kapuce, potisky nebo velké výšivky nechte patnáctiletým. Další zásadní věcí je velikost – mikina má schopnost lichotit téměř všem postavám a proto si neberte zbytečně velkou nebo naopak malou. Ideální je asi o velikost až dvě větší, než je ta vaše.

Valentino
Jeden z příkladů, jak může potisk vypadat dospěle a zvládnete ho vynést. Valentino, info o dostupnosti v butiku  The Brands.
Haider Ackermann
Zvolit výšivku je na každém. Jednoduchá a sofistikovaná verze bude fungovat i jako statement kus s bílou košilí a tmavými džíny jako smart casual.   Haider Ackermann, info o ceně v e-shopu.
Burberry
Klasická tmavá mikina z kvalitního materiálu vydrží v šatníku dlouhá léta a nikdy nevyjde z módy. S tepláky na volný den, s kontrastně barevnými chinos na podzimní nebo jarní odpoledne. Burberry, info o ceně v butiku.
Universal Works
Pastelovou mikinu v čistém střihu můžete využít pod blazer a nahradit tak pullover. Doba se posouvá. Universal Works, prodává Mr. Porter.
Sunspel
Uvolněnější mikina opět v jednoduchém vzhledu. Jejím hlavním smyslem je to, že bude vypadat dobře na každém. Sunspel, info o ceně v e-shopu.
Battenwear
Klasická, hladká a jednoduše dokonalá mikina. Každý by ji měl mít. Na mužích vypadá dobře, lichotí všem a můžete ji vzít k džínům, šortkám, chinos a v podstatě čemukoliv. Battenwear, prodává Mr. Porter.

Foto: Archivy značek. Text: Václav Mensa