(styl) Trenčkot – vše, co potřebujete vědět

trench-coat-materials-explained

Béžová, černá nebo temně modrá hladká a nepromokavá látka. Opasek s kostěnou nebo kovovou sponou a přesný počet knoflíků. Kus látky na rameni, který nemá zdánlivě účel. To je trenčkot, kabát, který by si měl každý muž pořídit.

Burberry - naprosto klasický ideál trenčkotu a původní verze. Sice si připlatíte, ale kvalitou a odolností se mu nic nevyrovná.
Burberry – naprosto klasický ideál trenčkotu a původní verze. Sice si připlatíte, ale kvalitou a odolností se mu nic nevyrovná.

Trenčkot a jeho historie je stará více než století. Jsou dvě značky, které si tento vynález nárokují, ale první ho patentoval Thomas Burberry, tudíž předpokládejme, že nebyl jako Edison.
Britští důstojníci nosili trenčkoty během první velké války a od té doby byly nedílnou součástí armádní uniformy. Jedná se o vojenský kabát, který až do dnešní doby obsahuje všechny náležitosti.

Uniqlo
Uniqlo

Na pravém nebo levém rameni je obvykle kus látky, který překrývá klíční kost a je upevněn knoflíkem. Tato vrstva navíc nabízela ochranu proti zpětnému rázu pušky. Vysoký límec, který se dá zvednou a zapnout je zase nejlepší ochrana proti větru. Materiál, že kterého se tradiční trenče šijí by měl být impregnovaný a nepromokavý gabardén, který si právě Burberry patentoval spolu se střihem. Kostkovaná podšívka uvnitř je nyní patentovaná a nemá specifický význam, až na módní stránku.

Mnoho značek si ale našlo vlastní cestu, jak udělat trenčkot a proto se nemusíte spokojit s obvyklou béžovou barvou nebo vlněným materiálem.

Trenčkot Tom Ford že semiše v barvě tan.
Trenčkot Tom Ford že semiše v barvě tan.
Ralph Lauren.
Ralph Lauren
Zara
Zara

Trenčkot se dá nosit k obleku na den a tak obvykle vypadá nejlépe. Respektujeme tak armádní původ. Ale logicky nic neuděláte špatně, když si ho vezmetek leviskám. Jen pokud budete experimentovat s ležérním oděvem, chelsea budou vždy fungovat trochu víc, než tenisky.

Foto: archivy značek. Text: Václav Mensa.