Terapie barvou: Jak na lepší vztahy, zdraví a (možná) i sex

image14

Nejdřív trochu teorie: barvy hrají v našem životě významnou roli. Ovlivňují naše emoce, míru atraktivity a dokonce i duševní zdraví nebo imunitu. Barva našeho oblečení hraje významnou roli v mezilidské komunikaci – je formou našeho vyjádření a vysílá o nás nepřetržitou zprávu ven směrem k ostatním.

Psychologie barev jde ještě dál. Tvrdí, že to co nosíme a jeho konkrétní barva ovlivňuje mezilidské vztahy natolik, že může rozhodnout jaký bude mít váš den rytmus a dokonce i to, jestli s vámi vaše nová kolegyně půjde večer na drink. Není náhoda, že interiéroví designéři pracují s barvami tak, aby nás v konkrétním prostředí naladili – vybičovali k aktivitě nebo nám pomohli se zklidnit a lépe se soustředit. Podle mnoha teorií barvy ve skutečnosti spíš cítíme než vidíme.

Není nic jednoduššího, než si to zkraje týdne vyzkoušet v praxi.

Černá

Tato barva má v naší kultuře silnou pozici. Do okolí vysílá autoritativní až pohlcující energii a v módním světě je černá považována za nestárnoucí barvu pracovní “uniformy” lidí z branže. Pomáhá s koncentrací a nalezením bezpečného úkrytu před ruchem ulice, je elegantní a široce akceptovanou barvou pro každou příležitost. Černou dáváte najevo, že berete vše anebo nic. Černá barva je zkrátka postoj.

image13

Plášť Comme des Garçons, Mr.Porter

Bílá a offwhite

Za prvé: všechno jsou to barvy nevinnosti, čistoty a harmonie. Za druhé: nepochopitelně je to tradiční barva šatů dnešních nevěst…Oblečení v bílé barvě odráží světlo, je tedy obvyklé ji nosit převážně v létě, ale prozradí o vás mnohem víc. Navenek působíte jako osobnost plná svěžích myšlenek, která jedná s čistým štítem a podle svého pevného přesvědčení. Ne náhodou bude bílé triko působit vždy jaksi víc fresh.

 

image12

Biker jacket Haculla, farfetch.com

Červená

V nejintenzivnější, energizující barvě lásky budete středem pozornosti, ale bacha! Příliš mnoho červené z vás před ostatními udělá těžkopádnou osobu libující si ve sporech, se kterou se nelze na ničem dohodnout. Drobný doplněk ve formě kulicha nebo tkaniček u bot funguje jako potřebný “vitamin” každého outfitu. Okolí tím dáváte najevo, že máte soudnost ve věcech i vztazích.

image8

šátek Zara, 159 Kč

Modrá

Z mnoha důvodů je nejpopulárnější barvou vůbec. Napomáhá ke zklidnění a rozvíjí vaši kreativitu. Pokud vás čeká např. pracovní pohovor, pak modrým oblekem dáte najevo vaši loajalitu, vysokou produktivitu a houževnatost. V modré košili budete vždy působit pozitivně a zdravěji, ikdyž jste prohýřili předešlou noc.

 

image10

modrá popelínová košile Arket, 59 Eur

Zelená

Ve středověku se nevěsty vdávaly v zelených šatech, protože tím dávaly najevo svou plodnost (některé tradice dávaly docela smysl, že?). Zelená uklidňuje naše oči, proto ji máme spojenou hlavně s barvou přírody a jara, ale v moderní době i s takovými věcmi, jako jsou např. peníze a majetek. Dá se tedy říct, že v zeleném svetru budete působit svěže a zároveň velkoryse a štědře. Lahvově zelenou dáváte najevo, že situaci držíte pevně v rukou.

 

image9

svetr Calvin Klein, Mr.Porter

Žlutá

Podobně jako červená přitahuje pozornost, zesiluje vaši důležitost ve skupině a zlepšuje koncentraci zejména v kreativním prostředí. Ve žluté se vám podaří dotáhnout náročný projekt snadněji a dokonce pomáhá při usmiřování nebo sbližování se složitým člověkem. Taky prý povzbuzuje metabolismus (možná i něco shodíte) a prokazatelně zlepšuje náladu (ušetříte za alkohol). Ideální barva pro řadu novoročních předsevzetí.

 

image14

triko s výšivkou, GUCCI

Hnědá

Navzdory své nepopularitě, zemité tóny působí důvěryhodně a spolehlivě (barva uniformy kurýra UPS nebude náhoda). Skrz hnědou z vás lidé “cítí” inteligenci, stálost a stabilitu, ale zároveň i trochu nedostatek smyslu pro humor a ne zrovna společenský způsob vašeho života.

 

image16

chelsea boots, Tom Ford 

Šedá

Ne nadarmo se o někom mluví jako o “šedé myšce”. Tato barva vás tak říkajíc zneviditelní. Budete působit průměrně, lhostejně nebo dokonce depresivně. Lidé vás v šedé barvě budou považovat za neprůbojné osoby s nedostatkem sebevědomí. V rozumné míře pomáhá tlumit výrazné charakterové vlastnosti. Vaše afektovaná kolegyně bude v šedém kostýmku zkrátka snesitelnější. V módním světě platí za stálou klasiku. Náš tip: šedá pletená kravata do bílé košile vypadá fakt skvěle!

 

image15

pletená kravava s puntíky, Loro Piana

Stejně jako berňáku neutečete před daněmi, vlivu barev se vyhnete jen stěží. Koncept využívání barev ve vaší skříni vám při troše snahy vylepší náladu a vašemu okolí napoví, jak k vám přistupovat a co od vás vůbec čekat.

Až se budete ráno rozhodovat co na sebe, přemýšlejte a pak sledujte reakce okolí. Možná budete sami překvapeni, jak to funguje…

Lukáš Kučera