Terezie. A šmytec!

_MG_1771-flat06

Jde po fashion molu, a jako by někdo zapnul reflektory navíc. Terezie Kovalová prostě září. A přitom to ani není modelka. Je královnou violoncella. Se zálibou v samurajských mečích. A koho má doma? Mistra Yodu.

_MG_2027-flat03
Kdo chce mít někde violoncello, volá Terezii. V šestadvaceti je podepsaná už pod třiačtyřiceti alby nejrůznějších žánrů.

Ta holka byla jako dítě hudební zázrak a taky punkerka, která ve čtrnácti utekla z domova. Ta holka s bílými vlasy hraje jako bohyně na nástroj, který jako žádný jiný rozechvívá spodní tóniny. Ta holka z Ostravy si s naším redaktorem ve dvě odpoledne dá k rozhovoru velké pivo. Ta holka, která paří hry, miluje scifárny, Kurosawovy filmy a horory. Berlín bude zírat, až ji pozná jako zpěvačku ve vyhlášeném kabaretu, kam se nyní tenhle náš excelentní vývozní artikl se zelenýma očima chystá. Kdysi se violoncellistka Terezie (ještě to jeptiščí jméno!) objevila v bulváru jako přítelkyně zpěváka Kluse. Kde je Klusovi konec? Dnes je ona hvězda. A my se vsázíme, že bude ještě hodně stoupat nad obzor.

7 důvodů, proč ForMen Terezii miluje

1. Je to génius

Už v jedenácti letech hrála s orchestrem a od třinácti s filharmonií. První soutěž ve hře na violoncello vyhrála rok poté, co na něj začala hrát. Její maminka, sama klarinetistka, včas pochopila, že v klavíru, na který Terezie hrála předtím, bude jen průměrná, a tak ji nasměrovala na méně exponovaný nástroj. Díky, maminko! Violoncellistka s nástrojem opřeným o stehna je minimálně od dob Susan Sarandon v Čarodějkách z Eastwicku sakra víc sexy než nějaká pianistka. Dospívání nebylo snadné, v osmé třídě utekla z domova. „Často jsem bojovala se zdravím a hodně času mi zabíralo hraní a soutěžení. Nebyla jsem proto ve škole moc populární tvor,“ popisuje dětství chudé na kamarády. Co by za to asi kluci ze školy dali, aby se s tímhle „tvorem“ mohli kamarádit dnes?

_MG_1365-flat02
„Samurajské meče jsou strašně zajímavá záležitost,“ říká milovnice Kurosawových filmů.

2. Je to chytrá myš

V šestadvaceti má na kontě už spolupráci na více než čtyřiceti (!) albech nejrůznějších žánrů. Od setkání s Vladivojnou La Chiou se posunula od klasiky do alternativnějších vod. Popis projektů, na kterých spolupracovala, by vydal na celou brožuru. Ona sama se ke svým úspěchům vyjadřuje s příkladnou skromností. „Já volím strategii mrtvé myši, to znamená, že se nikam necpu. Nachází si mě to samo.“

3. Je dlouhýma nohama na zemi

„Terezie je ohromně charismatická,“ říká o ní Ruth Vojtěchovská, PR manažerka Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. Oproti většině modelek to navíc není ještě napůl dítě, ale opravdu žena. Za tvář své kampaně si ji loni vybrala Chatty, jedna z nejzajímavějších módních značek v Praze. „Co si budeme povídat. Modelky v Česku jsou si všechny dost podobné. Ty, které nejsou, dělají kariéru v zahraničí. A Terezie takhle výjimečná je. Přitom si ze sebe nic nedělá. Když jsme si ji vybrali pro naši kampaň, vůbec jsme nevěděli, že je to tak velké jméno v muzice. A ona je opravdu duší hudebnice,“ říká Radka Sirková ze značky Chatty. Na loňském podzimním Prague Fashion Weeku na sebe Terezie strhla pozornost a dnes jde z jednoho focení do druhého. Radce se na Terezii líbí ještě dvě věci. „Má nezaměnitelný styl oblékání. Na ulici vždycky víte, že to je ona. A na rozdíl od jiných modelek neřeší jídlo.“

_MG_1902-flat05

4. Je už dobře stará

Modelkou se toužila stát od dětství a v šestnácti letech se její sen naštěstí nesplnil. Na seznamce Libimseti.cz si ji sice vytipoval modelingový scout, ale svou kariéru, kterou vyplňovalo utrpení způsobené drastickou dietou, rychle ukončila. Na modeling se vlastně znovu dala až loni, v pětadvaceti. „Mělo to tak být, tenkrát by mi z toho regulérně hráblo. Teď, o deset let později, už si to užívám. Módu miluju, protože má reflektovat to, jací jsme. Vadí mi ale, když se glorifikují lidi, kteří nedokázali nic jiného, než že se narodili hezcí.“ No, sorry, Terezie, snad nevadí, že tě ForMen taky trošku glorifikuje. Kdybys hrála na violoncello jako Paganini, ale vypadala jako zvoník od Matky Boží, asi by ses na naši titulku taky nedostala.

5. Je to dokonalý stroj

Nechybělo málo a byla z ní patoložka. Místo hudby totiž chtěla studovat medicínu. „Když jsem četla knížky o historii forenzní vědy, obdivovala jsem ty lékaře, hotové chodící knihovny. Navíc mě fascinuje lidský tělo. Je to dokonalý stroj.“ Na otázku ForMena, zda s tím souvisí její záliba v hororech, o kterých s gustem mluvila v několika rozhovorech, se směje: „Můj tatínek je doktor, takže mi zkrátka představa v něčem se vrtat přišla dost zajímavá.“

_MG_1648-flat02

6. Je to holka z kabaretu

V současnosti se nejvíc věnuje komornímu projektu Calm Season, kde vystupuje ve dvojici s Adamem Vopičkou. Brzy pojede na tři týdny do Berlína, kde ji v nejstarším tamějším kabaretu Wintergärten čeká hostování ve hře odehrávající se v blázinci na konci druhé světové války. „Moc se na to těším! Dostala jsem roli upjaté sestřičky, která se stará o cikána. Ten se snaží zachránit před holocaustem tím, že předstírá, že je holka.“ V představení bude nejen hrát, ale i zpívat, což je její další hudební dovednost. To vše v němčině, kterou ani trochu neovládá.

7. Je to pařmenka

Doma má mistra Yodu v životní velikosti. „Je to loutka, dá se s ní hýbat rukama i nohama,“ pochlubí se milovnice Star Wars, sci-fi a fantasy a PC her, k čemuž ji od dětství vedl tatínek. Ve svém bytě má Terezie pověšené návrhy na meče, které si kreslila ve čtrnácti letech. Tehdy ji totiž taky chytla metalurgie. „Samurajské meče jsou strašně zajímavá záležitost,“ říká milovnice Kurosawových filmů. Rodinný přítel Kovalových nebyl nikdo menší než slavný polský fantasy spisovatel Andrzej Sapkowski, autor bestselleru o zaklínači Geraltovi z Rivie. „Můžu s hrdostí říct, že ačkoli se o Sapkowském říká, že nikdy neměl rád děti, tak já jsem do této kategorie pro něj nepatřila,“ usmívá se Terezie. S ForMenem následně dlouze a zasvěceně hovoří o grafice počítačových her. Moc se těší, že si zahraje novou hru na motivy Sapkowského slavné knihy – Zaklínač 3. A když už jsme u toho paření. Kdosi obeznámený s hudební branží nám špitnul: „Dneska muzikanti často v něčem jedou. Ale Terezie ne. Je silná. Je to i v tomhle směru výjimka.“

Text: Kryštof Kubín / Foto: Lucie Robinson