The Chemistry Design Store nabízí díla mladých umělců

soupravamisasdrevenymvikema-4miskymarketadrzmiskova-cena-3-425-kc

The Chemistry Design Store je umístěn hned vedle Karlova mostu a nabízí šperky, sklo, porcelán, notebooky a diáře, maloformátové sochy, plakáty a mnoho dalších designových skvostů od mladých českých umělců. Filosofií The Chemistry Gallery je systematická dlouhodobá podpora a spolupráce s vybranými autory, jakými jsou například Aleš Brázdil, Alžběta Josefy, Kristýna Malovaná, Lucie Jindrák Skřivánková, Shitt Happens, Deaf Messenger, Miloš Němec, Karla Olšáková a mnoho dalších. Právě dnes se koná reopening, kdy se store otevře po rekonstrukci se zcela novým interiérem, jehož autory jsou dva studenti pražské VŠUP Cyril Dunděra a Ondřej Lalák.

DEAFMESSENGER

V roce 2006 Kučin, který používá profesní pseudonym Deafmessenger, pracoval jako terapeut v chráněných dílnách, kde byly zaměstnány osoby trpící převážně schizofrenií a maniodepresí. „Tam jsem ve volném čase vytvořil několik prvních kusů a ty jsem potom dal do obchodů na zkoušku a jelikož se dobře prodávaly, rozhodl jsem se, že se výrobou deníků začnu živit,“ dodává Kučin.

Na své produkty používají například staré vyhozené fotografie, barevné časopisy, stránky z knih – z deníku se tak stává originální kousek, umělecký artefakt.

notebookyadiaredeafmessanger2

puzzledeafmessenger600kc

KRISTÝNA MALOVANÁ

Kristýna Malovaná je absolventkou VŠUP, ateliéru design výrobků, pod vedením prof. Jana Němečka a prof. Michala Froňka. Je spoluzakladatelkou studia MORPHE, které se zaměřuje na práci v oblasti interiérového a produktového designu. Dále se pak zabývá také šperkem, který pro ni představuje osobní záležitost, jakousi formu projevu. Každý šperk je vyroben v limitované edici s typickou vášní pro práci s různými materiály.

kristyna-malovana-3-450kc

LUCIE JINDRÁK SKŘIVÁNKOVÁ

Absolvovala Akademii výtvarného umění v Praze v ateliéru M. Rittsteina. Jako malířka byla finalistkou v soutěži Winton Train v roce 2009, v roce 2010 se stala vítězkou v Soutěži pro mladé umělce do 30ti let a v roce 2012 byla na 2. místě. Je zakladatelkou galerie a kreativního studia Koncept MU a Hip Running Clubu, který mísí zdravý životní styl s uměním.

lujindrakskrivankova-hrnecek640kc-miska720kc

MARKÉTA DRŽMÍŠKOVÁ

Markéta Držmíšková je absolventka Ateliéru design keramiky vedeným Antonínem Tomáškem na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Zabývá se především tvorbou porcelánových doplňků do interiéru. Některé kolekce tvoří s ilustrátorkou Ilonou Polanski.

soupravamisasdrevenymvikema-4miskymarketadrzmiskova-cena-3-425-kc

KARLA OLŠÁKOVÁ

Designérka šperku Karla Olšáková vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ve studiu K.O.V. Je členskou studia Dechberoucí. Získala cenu Marzee Graduate Prize 2011 v Nizozemsku. Některé z jejích šperků na zakázku jsou umístěné v soukromých sbírkách ve Vídni, Hamburku, New Yorku, Bratislavě a také v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.

sperkykarlaolsakova-prsten1550kcnausnice-2550kc

SHIT HAPPENS

Zuzana Holaňová (kermaika, produktový design, design porcelánu) a Martina Žílová (Univerzita J. E. Purkyně v Ústí n. Labem, UMPRUM 2014 ohodnocena Studentským designem a vybraná do Talents Ambiente Messe Frankfurt). Projekt, kterým se snaží vyjádřit věci tak jak je doopravdy cítí, bez přetvářky, bez krásných slov a beze strachu z kritiky. Obě berou projekt jako terapii na život a na vše co s sebou přináší. Veškeré emoce se přetvářejí do konkrétních věcí. Kolekce Angry Bitch je o ženské hrdosti. O povrchnosti, která nás obklopuje a úzkosti, kterou přináší. Odráží to, jaké ženy doopravdy jsou se všemi svými náladami a postoji.

shithappens-porcelanovyprsten-650kc

MILOŠ NĚMEC

Studium užitého umění absolvoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a zároveň na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem obor Design keramiky. Zde rovněž později působil jako odborný asistent, a to až do roku 2008. V současnosti pracuje jako designer pro renomovanou firmu RAKO Lasselsberger.

Jeho čistý autorský porcelán, kterému nechybí vtip a nápad si našel své příznivce po celém světě. To dokládá i množství zahraničních výstav, které Němec absolvoval například v Izraeli, Německu, Itálii, Slovinsku a dalších zemích.  Také jeho zastoupení ve sbírkách ukazuje na mezinárodní popularitu a kvalitu – produkty tohoto designéra se nacházejí nejen ve sbírkách skla a porcelánu 20. století v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, ale například také ve sbírce Musashino art university Tokio v Japonsku.

solnickymilosnemecx-men-500kc solnickymilosnemecstonesset-780kc