(top 10) 10 věcí, které nevíte o Neilu Armstrongovi

amstrong

Letos uplyne půlstoletí, co Neil Armstrong jako první člověk vstoupil (21. července 1969) na povrch Měsíce. A vzkázal nám odtamtud onu legendární větu. „Je to malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro lidstvo.“ Ale co dalšího o něm víme?

1. jeho první let

Letadlům propadl již ve dvou letech, kdy ho otec vzal na letecké závody. V letadle se poprvé proletěl o čtyři roky později. Od toho okamžiku stavěl letecké modely, které stále vylepšoval. Dokonce si ve sklepě sestrojil vzdušný tunel, aby zdokonaloval aerodynamiku svých letadel.

2. jeho první džob

Již v první třídě převyšoval ostatní studenty svou inteligencí a přehledem. Své první peníze si vydělal jako sedmiletý, a to sekáním trávy na hřbitově. Za ušetřené kapesné si platil kurzy letectví. Pilotní průkaz získal již v patnácti. Vlastnil jej dříve než řidičák.

3. byl zdatný hudebník

Studium na Purduově Univerzitě (obor letecké inženýrství) mu sponzorovalo námořnictvo USA v rámci tzv. Hollowayova plánu. Výměnou za to musel mezi druhým a třetím ročníkem odsloužit tři roky u námořnictva jako námořní letec. Byl i zdatný hudebník. Na univerzitě hrál v místním orchestru na barytonový roh. Později školnímu souboru odkázal nemalý finanční dar.

4. byl válečný hrdina

Své pilotní schopnosti a talent naplno prokázal v korejské válce, kam byl povolán v srpnu 1951. 3. září jeho stroj zasáhly korejské střely. Ve snaze získat kontrolu nad letadlem vrazil do šestimetrové věže, která vytvořila metrovou trhlinu na křídle. Navzdory tomu zvládl doletět nad vlastní území, kde se katapultoval. Během nasazení v Koreji se zúčastnil 78 bojových letů, za něž získal řadu ocenění včetně Letecké medaile a Zlaté hvězdy.

5. jeho soukromí

Byl dvakrát ženatý. Jeho první ženou se stala v roce 1956 spolužačka z Purduovy Univerzity Janet Shearon. Měli spolu tři děti – Ricka, Karen a Marka. Dcera zemřela ve dvou letech na mozkový nádor. Armstrong se s její smrtí nikdy nevyrovnal. S Janet se rozvedl po 38 letech manželství kvůli jiné ženě – Carol Knight. Do té se zamiloval na první pohled na golfovém turnaji.

6. přípravy na životní misi

Během svého života se proletěl ve více jak dvou stech typech leteckých a vesmírných strojů. Nejrychleji letěl 3989 mil za hodinu, čímž pětinásobně překonal rychlost zvuku.

V roce 1966 byl zařazen do vesmírného programu NASA. Postupně se stal velícím pilotem na misích do vesmíru Gemini 5, Gemini 8 a Gemini 11, které proběhly od srpna 1965 do března 1966.

amstrong 2

7 přistání na Měsíci

Mise Apollo 11 započala 16. července 1969 startem z Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral. Posádku tvořili Michael Collins a Edwin Aldrin. Loď Apollo byla ve srovnání s přechozími typy Gemini poměrně prostorná, což nejvíce ocenil velitel mise Armstrong, který překvapivě od dětství trpěl kinetózou a nevolnostmi. Let k Měsíci si astronauti zpříjemňovali mimo jiné i poslechem Dvořákovy symfonie Novosvětská.

21.července vstoupil Armstrong jako první člověk na povrch Měsíce. Tento okamžik sledovalo v přímém přenosu přes 600 miliónů lidí. 

„Najednou jsem si uvědomil, že ten malý krásný modrý hrášek, co vidím, je planeta Země. Přesto jsem si nepřipadal jako obr, ale naopak velmi, velmi malý.“

Na Měsíci setrvali astronauti přes dvě hodiny, během kterých vztyčili americkou vlajku, pořídili fotografie a sesbírali potřebné vzorky (celkem přivezli 22 kg hornin).

Všichni tři astronauti v pořádku přistáli v Tichém oceánu 24. července jako národní hrdinové.

Protože nikdo předtím na Měsíci nebyl, vědci se obávali, aby s sebou nepřinesli neznámé patogeny z vesmíru. Na přijímaní gratulací si tak trojlístek astronautů musel počkat až poté, co byli po 18 dnech propuštěni z karantény.

8. První člověk

V současnosti je v kinech filmová novinka První člověk (First Man) režiséra Damiena Chazella, která pojednává o Armstrongově letu na Měsíc a je horkým kandidátem na filmové Oscary. Slavného astronauta zde ztvárnil hollywoodský fešák Ryan Gosling.

Film se již setkal s první kritikou amerických diváků za to, že je v něm vynechám dojemný moment, kdy Armstrong na povrchu měsíce vztyčuje vlajku USA. Nejslavnější astronaut je zde ztvárněn jako samotář, který se pokouší misí na Měsíci vyrovnat se smrtí své milované dcery.

9. život poté

Z posádky Apolla 11 se rázem staly adorované hvězdy, které cestovaly po celém světě a vítaly je davy fanoušků.

Armstrong odmítal vstoupit do politiky, i když se ho snažili získat jak republikáni, tak demokrati.  Krátce po návratu z Měsíce prohlásil, že neplánuje žádný další kosmický let. Přesto nadále spolupracoval s NASA. Jako člen komise se podílel i na vyšetřování nehody raketoplánu Challenger. Později vyučoval letecké inženýrství na univerzitě v Cincinatti.

Jeho dobrodružná povaha se promítla i ve výpravě do Ekvádoru, kde se snažil přijít na kloub tajemství tzv. Železné knihovny. V tomto případě však úspěšný nebyl a štafetu předal zkušenému dobrodruhovi jménem Josh Gates, který se splnění této mise pokouší v cestopisné reality show na Discovery Channel jménem Výprava do neznáma (Expedition Unknown).

10. poslední ceremonie

Když mu během několika měsíců zemřeli v roce 1991 oba rodiče, dostal slabý srdeční záchvat. Problémy se srdcem ho už od té doby neopustily. Vše vyústilo v nutnou operaci, na jejíž následné komplikace 25.srpna 2012 zemřel. Jeho popel byl rozptýlen v Atlantském oceánu během pohřební ceremonie, která se konala na palubě raketového křižníku USS Philippine Sea. 

text: Sabina Prokopcová, foto: archiv