Taky vás partnerka vyhnala do kina na La La Land? Muzikály a vůbec filmy s hudební tematikou v posledních letech frčí. Teď se v kinech objevily hned tři: Nechte zpívat Mišíka, Rolling Stones Olé Olé Olé! a Muzzikanti (o. k., za zmínku o tom posledním se předem omlouváme). A jaké jsou nejlepší hudební filmy všech dob podle hudebních znalců z kanclu ForMENa?
Singles
(1992)
Jsou filmy, které zaznamenávají ducha doby. Romantická komedie z prostředí Seattlu z časů, kdy hudbu ovládal grunge, mezi takové patří. Pearl Jam, Soundgarden a Alice in Chains, grungeová móda flanelek a conversek plus Bridget Fonda k tomu…
Nonstop párty
(2002)
Geniální fiktivní dokument, jenž ocení hlavně tací, kteří sledují britskou hudební scénu. Chcete vědět, jak přišel do Manchesteru punk a poté taneční hudba? Poznejte svět za zdmi legendárního klubu Hacienda.
Hraje skupina Spinal Tap
(1984)
Archetyp hudebních mystifikačních dokumentů, který toto zpracování zároveň dovedl k dokonalosti. Cože, vy jste nikdy neslyšeli o nejhlasitější rockové kapele všech dob – Spinal Tap?
Dig!
(2004)
Dokument z kategorie „časosběrný“ sleduje osud dvou kapel – Brian Jonestown Massacre a Dandy Warhols. Zatímco druhá jmenovaná drtí hitparády, první lúzruje. A tak si navzájem dávají pěkně do těla.
Quadrophenia
(1979)
Víte, kdo byli „mods“? Jako čtenáři ForMENa to určitě víte. A slyšeli jste o jejich epických bitkách s „rockers“? Aneb když se potká módní týpek na vespě s módním týpkem na triumphu…
Horečka sobotní noci
(1977)
Podle dobových hipsterů právě tento film způsobil konec původní (minoritní) disko scény. Podle běžného výkladu rozpoutal skutečnou globální disko horečku. A z Travolty v parádních zvonáčích udělal megahvězdu…
Whiplash
(2014)
Ten profesor hudby nedá mladému freejazzovému bubeníkovi pokoj. Tak dlouho ho drtí a drtí a drtí, až… Mimochodem, režijní a scenáristický debut Damiena Chazella, který teď kraluje s muzikálem La La Land.
Still Crazy
(1998)
Klasická britská komedie o comebacku jedné kapely, vlastně nic světoborného, ale komici Billy Connolly a Bill Nighy dokážou vždy zpříjemnit nedělní kocovinku. A to se počítá.
Moulin Rouge
(2001)
Teď budeme trochu kontroverzní, ale nám se pěvecký projev Ewana McGregora prostě líbil. Navíc, některé hudební „medley“ divoce poskládané z různých známých hitů jsou úplně geniální.
Šíleně smutná princezna
(1968)
Do žebříčku zařazujeme i jeden domácí snímek. Z této pohádky z revolučního roku 1968 je cítit neskutečná energie, částečně díky době vzniku či mládí protagonistů, ale i díky geniální hudbě Jana Hammera, který ji skládal jako sedmnáctiletý!