(top10) 10 celebrit a nástroje jejich zkázy

Tupac_Amaru_Shakur2

Gianni Versace, Martin Luther King, Lev Davidovič Trockij. Co mají tyto slavné osobnosti společné? Všichni zemřeli rukou atentátníka. Pojďme si připomenout ty nejrafinovanější pokusy jejich vrahů a přiblížit zbraně, které se pro ně staly osudnými.

1. Tupac Shakur (1971-1996, 25 let)

Jeden z nejnadějnějších rapových talentů a hvězda hip hopu se stal (nejspíš) obětí války mezi Východním a Západním pobřeží USA. Jeho smrt však předznamenaly už události v roce 1994, kdy byl postřelen v newyorském nahrávacím studiu a obvinil z toho konkurenční label. Když se o dva roky později vracel z boxového zápasu Mika Tysona, začali po něm střílet ozbrojení muži z projíždějícího bílého cadillacu. Na 2paca bylo vypáleno minimálně šestnáctkrát z pistole Glock, model 22 (velice oblíbená zbraň právě mezi členy kalifornských gangů). Zasažen byl čtyřikrát – dvakrát do hrudníku, jednou do ramene a jednou do stehna. Vážným zraněním podlehl o šest dní později.

Za hlavní podezřelé jsou považováni členové kalifornského gangu Crips. Přesto ani 23 let po Tupacově tragické smrti nebyl nalezen pravý viník a stále vznikají nové a nové spekulace, kdo chtěl talentovaného mladíka zprovodit ze světa. 

2. The Notorious B.I.G. (1972-1997, 24 let)

Oproti Tupacovi byl jeho největší rival Christopher Wallace vždy pravým ztělesněním gangsta rapu. Bylo to patrné v tom, jak se mohutný černoch prezentoval, ve stylu oblékání, a především v textech. V kombinaci s jedinečným East Coast zvukem ovlivněným i newyorskou jazzovou scénou a producentem Seanem Combsem (Puff Daddy) se mu podařilo vytvořit řadu brilantních nahrávek.

Christophera Wallace potkal o šest měsíců později podobný osud jako jeho hudebního konkurenta 2Paca. Při přecházení losangeleského přechodu ho zasáhly čtyři 19x9mm kulky vystřelené z pistole Blue Steel z projíždějícího Chevroletu Impala. Tři z nich přitom nebyly smrtelné – první z nich zasáhla Wallacovo rameno a kulka putovala směrem k zápěstí, druhá prošla jako čistý průstřel přes jeho záda a rameno ven z těla, třetí pak putovala do stehna a také skončilo mimo tělo. Čtvrtý zásah byl ovšem fatální, kdy se přes kyčel dostal přímo do těla a poškodil řadu pro život podstatných orgánů, včetně srdce, plic a jater. Dodnes nevíme, komu prst na spoušti patřil. Objevily se samozřejmě další teorie, že to je odplata za Tupaca, nebo že dokonce jsou autory atentátu opět členové gangu Crips. Jedno je ale jisté – s Biggieho smrtí skončil nejnásilnější a nejvyhrocenější konflikt hudební historie. 

The_Notorious_B.I.G

 

3. Gianni Versace (1946-1997, 50 let)

Ironií osudu je bezesporu fakt, že Tupac Shakur byl oblíbeným zákazníkem legendárního italského návrháře Gianniho Versaceho, jehož život byl také násilně ukončen vstřelenou kulkou. Zosnovatelem jeho tragické smrti byl mladý filipínský prostitut a psychopat Andrew Cunanan. Když v červnu 1997 zastřelil návrháře před vchodem do jeho opulentní residence Casa Casuarina na Miami Beach, měla jeho pistole Taurus PT100 na kontě již několik mrtvých. 

4. Martin Luther King (1929-1968, 39 let)

Aby se mohly Spojené státy zvát opravdu zemí neomezených možností, muselo dojít k zrovnoprávnění nejpočetnější menšiny, a to amerických černochů. Postavil se za ně duchovní – doktor Martin Luther King, který se svým legendárním projevem „I Have a Dream“ dojal celé USA. 

Jeho osudným a posledním projevem se však stal ten před rozbouřeným davem Afroameričanů, kteří protestovali proti nevyhovujícím podmínkám popelářů v Tennessee. Kvůli zastaralé technice na hranici funkčnosti byli rozdrceni dva místní popeláři zabudovaným lisem na odpadky. V Tennessee tuto práci navíc vykonávali téměř jen Američané afroamerického původu a vládnoucí elity tak nepřikládaly důležitost zajistit bezpečnost této práce. K protestujícím promluvil Luther King svým pověstným plamenným projevem. „Uzřel jsem Zemi zaslíbenou. Pravděpodobně se do ní nevypravíme spolu. Ale v dnešní večer vám říkám, že my, jako lid, společně stvoříme Zemi zaslíbenou zde,“ pronesl nejslavnější americký kazatel  ve své poslední řeči.

Později toho večera se měl pastor sejít se svým kolegou, když ale odcházel ze svého oblíbeného motelu Lorraine, zazněl výstřel. Kulka zasáhla Kinga do tváře a rozdrtila mu čelist, protrhla hrdlo a zastavila se až v rameni. Atentátník James Earl Ray, který se netajil svými rasistickými sklony, použil loveckou pušku Remington, model 760, určenou k honu na medvědy. Tato zbraň se zapsala do dějin USA jako jedna ze dvou, které stály za přijetím přísnější legislativy o držení zbraní (tzv. Gun Control Act).

5. Harvey Milk (1930-1978, 48 let)

Americká LBGT komunita má také vlastního Martina Luthera Kinga – je jím kalifornský demokrat a toho času zastupitel města San Francisco Harvey Milk, který se do historie zapsal prosazením vyhlášky o právech gayů na sanfranciské radnici. Je patrné, že tento způsob boje byl pro Milka smysluplnější než exhibicionismus aktivistických skupin gayů, což mimo jiné zapříčinilo i rozpad jednoho z Milkovo mileneckých vztahů. Za jeho smrtí stojí ale zdánlivě banální rivalita. Během svého působení v městské radě přišel Milk do střetu se zastupitelem Danem Whitem, bývalým policistou a hasičem, který v městské radě bojoval za řadu komerčních developerských projektů. Jeho návrhy však potopil právě Harvey Milk a starosta George Moscone. White začal na oplátku blokovat veškeré Milkovy návrhy ve prospěch LBGT komunity a celá situace eskalovala, když starosta Moscone z městské rady Whitea odvolal. Pomstychtivý muž tuto zradu neustál a psychicky se zhroutil, později se vloupal do budovy městské radnice, kde zastřelil Mosconea i Milka. K jejich zavraždění využil revolver Smith & Wesson, model 36, který měl White už od svých policejních let. Jde o standardní výbavu příslušníků amerických policejních sborů, především detektivů v civilu, a někteří jej dobrovolně používají dodnes jako záložní. Milkova vražda měla v americké společnosti nepříjemnou dohru – Whiteovo čin totiž soudy klasifikovaly jako pouhé zabití, což značně rozhořčilo celou americkou homosexuální komunitu. Ta se rozhodla za prvního otevřeně homosexuálního politika bojovat a po celé zemi se pořádaly různé demonstrace a protestní pochody. Nic to však nemění na tom, že Dan White ani po svém odpykaném trestu neprojevil žádné známky lítosti a časem vyšlo najevo, že obětí útoku mělo být původně víc. White spáchal v roce 1985 sebevraždu.

harvey-milk-sean-penn_2956

Harveyho Milka ve stejnojmenném filmu z roku 2008 ztvárnil Sean Penn. 

 

6. Malcolm X (1925-1965, 39 let)

Jestli sunnitští muslimové v Americe vděčí za zrovnoprávnění jejich víry nějaké konkrétní osobnosti, je to bezpochyby Malcolm X. Navíc toho docílil za pouhý rok. Většinu života prožil totiž ve spojení se sektou Nation of Islam, kterou opravdu nemůžeme považovat za ztělesnění boje za lidská práva. Členové hnutí dodnes považují černošskou rasu za nadřazenou bílé americké populaci, což se projevuje i výraznými separatistickými tendencemi. Malcom X zde působil pod vedením Elijaha Muhammada a přivedl do skupiny i mladého boxera Cassia Claye, který se později proslavil pod pseudonymem Muhammad Ali. V roce 1964 se ale Malcolm X s hnutím názorově rozešel a absolvoval cestu po mnohých muslimských zemích v Africe. Tady poznal učení sunnitského islámu a uvědomil si, že Nation of Islam s ním má pramálo společného. Založil proto Organizaci pro africkou jednotu a za svůj životní cíl si stanovil zrovnoprávnění postavení muslimů v USA, nyní již bez rasistických tendencí. Jeho minulost se mu ale stala osudnou – o rok později byl zavražděn třemi bývalými bratry z Nation of Islam přímo během proslovu na summitu svého nového hnutí. Bojovníka za náboženská práva nejprve postřelili zkrácenou brokovnicí (tzv. luparou), kterou s oblibou používali italští mafiáni k výkonu krevní msty vendety. To mělo v tomto případě symbolizovat Malcolmovu zradu, které se dopustil na vlastní rodině. Další dva atentátníci pak do ležícího těla Malcolma X nastříleli dalších 16 kulek z pistolí. Malcolm X zemřel krátce po převozu do nemocnice. Jeho památce přišlo vzdát hold na 30 000 amerických sunnitských muslimů. 

7. Alexander Litviněnko (1962-2006, 43 let)

Litviněnko se během let v ruských tajných službách stal pravou rukou dnešního prezidenta Vladimira Putina. Díky tomu nasbíral spoustu kompromitujících informací na jeho osobu, a když se na konci 90. let stal po zveřejnění tajných složek o vraždě ruského oligarchy Berezovského veřejným nepřítelem Kremlu, bylo jasné, že jedinou otázkou je, kdy bude odstraněn. Stalo se tak v roce 2006 – toho času žil Litviněnko v Londýně, a jak se ukázalo, využíval své informace ve spolupráci s britskou MI6. Osudným se mu stal izotop radioaktivního polonia 210, který mu do jídla nebo do pití umístili agenti FSB. Litviněnko stihl před bolestivou smrtí obvinit prezidenta Putina ze svojí smrti i z vraždy investigativní novinářky Anny Politkovské. Podle londýnských patologů byla pitva Litviněnkova těla jednou z nejnebezpečnějších v historii lidstva, patologové museli mít na sobě ochranné obleky i rukavice a obličej si museli krýt speciálními plynovými maskami se zabudovaným kyslíkovým rezervoárem. Britské úřady museli otestovat více než 700 lidí, kteří v dnech před Litviněnkovo smrtí kolem něj třeba jen prošli na ulici. 

8. Lev Davidovič Trockij (1879-1940, 60 let)

Leninův souputník, Stalinův nepřítel a hlavní ideolog trockismu prožil většinu svého života v exilu v různých zemích světa. Osudnou destinací se mu stalo Mexiko, kam se uchýlil do vyhnanství po prohraném souboji o vůdcovství v Sovětském svazu právě s Josifem Stalinem. Stalinův hněv v podobě agentů NKVD si ho ale našel i ve středoamerické zemi, kde osnoval plány, jak Džugašviliho od moci odstavit. Dokonce zde prožil románek se slavnou výtvarnicí Frídou Kahlo. Trockij s manželkou museli ale v Mexiku přežívat pod neustálou ozbrojenou ochranou a útoky na jeho osobu byly na denním pořádku. Do domu Trockých pravidelně docházela místní sekretářka Sylvia a její přítel Ramón Mercader, kteří se postupem času stali vítanými společníky ruských uprchlíků. Jak se ale později ukázalo, Sylvia byla do Mexika instalována právě sovětskou NKVD. Soustavně navíc využívala vliv, který na Mercadera měla, což vyústilo až v zavraždění Trockého. Při rutinní diskuzi nad světovou literaturou mu Mercader zarazil do hlavy horolezecký cepín. Trockij však nezemřel hned a po úderu ani neupadl do bezvědomí. Trvalo celých šest dní než zranění podlehl. Po svém propuštění z vězení pak Mercader našel azyl na Kubě, kde byl režimem Fidela Castra oslavován jako pravý hrdina sovětského národa.   

9. Georgi Markov (1929-1978, 49 let)

Další ruský atentát, ke kterému došlo v Londýně. Slavný bulharský spisovatel a disident Markov totiž do britské metropole utekl před stalinistickým režimem Todora Živkova. Zvažoval emigraci i do tehdejšího Československa, protože byl velkým spojencem myšlenky Pražského jara. V roce 1978 si jej v Londýně našli agenti bulharské i ruské rozvědky a smrt spisovatele vstoupila do historie jako „deštníková vražda“. Do Markovova stehna byla totiž vpravena ricinová kulka z vystřelovacího aparátu umístěného v deštníku, která způsobila otravu krve. Markov zemřel po třech dnech v bolestech. Díky pokusům Scotland Yardu na prasatech víme, že byl skutečně otráven, a že se nejedná pouze o divokou historku ze světa Jamese Bonda. 

A na závěr přikládáme důkaz, že i když má atentátník sebedůmyslnější plán, není to nutně zárukou, že dosáhne požadovaného cíle. 

10. Fidel Castro (1926-2016, 90 let)

Kubánský diktátor byl celý svůj život hlavně pragmatik. Jeho původní názory a filosofie byly na hony vzdálené sovětské propagandě během studené války, přesto se rozhodl stát se v tomto konfliktu loajálním spojencem Sovětského svazu a stoupencem ideologie komunismu. Nevyhnutelně se tak dostal do hledáčku americké výzvědné služby CIA. O život mu šlo údajně ve více než 600 případech. Agenti byli ochotní za Castrovu smrt zaplatit i prominentům americké mafie Samu Giancanovi a Santovi Trafficantemu, dokonce se pokoušeli zlanařit i Castrovu milenku Maríu Suaréz. Agentura vymýšlela jeden zběsilý plán na odstranění El Comandanteho za druhým. Většinou se snažili využívat Castrových koníčků jako potápění nebo jeho zálibu v kubánských doutnících. Na Kubu se tak mělo dostat balení vybuchujících doutníků, které byly místo tabáku plněny výbušninou, nebo explozivní výrazně pomalovaná mušle, která měla přilákat Castrovu pozornost při potápění. Mezi dalšími pokusy se objevilo pero plněné botulotoxinem nebo jím potřený potápěcí oblek. I přes všechny snahy zemřel Fidel Castro v důsledku vysokého věku v úctyhodných 90 letech. 

Pokud byste se chtěli dozvědět více o různých typech zbraní, doporučujeme reality show Mistři zbraní (Master of Arms), kterou vysílá Discovery Channel. V pořadu se dozvíte, jak rozmanité nástroje zkázy vznikají či jak se jejich používání měnilo v průběhu let.

text Sabina Prokopcová