(tradice) Vyveď svou holku do áleje!

aleeej

Sotva skončilo velikonoční šlupání, je tady první Máj, lásky čas. To znamená, že byste si pánové měli obhlédnout vaše okolí a najít nějakou pěknou třešňovou alej, nebo osamělou třešeň, kam si zítra se svou drahou uděláte procházku. 

Tahle tradice je v Česku spojována také s předešlým dnem, tedy posledním dubnem, kdy se staví a následně celou noc hlídají máje, májky, chcete-li. Dříve se při této příležitosti také vylévali cestičky hašeným vápnem s vodou mezi domy milenců a malovalo se na jejich vrata. Z těchto tradic se na vesnicích a mnohdy i ve městech dochovalo akorát stavění a hlídání májky.

První máj, lásky čas – máme spojeno také s Karlem Hynkem Máchou. Tradice, že by se milenci měli v tento den líbat pod rozkvetlým stromem, není tak stará. Má se za to, že pochází maximálně z počátku 20. století a je možná spojena právě s K. H. Máchou a Petřínem, tedy vznikla v městském prostředí.

Všichni jsme si jistě dobře vědomi toho, že Češi jako takoví tradice obecně milujeme. Ani první máj není výjimkou, tak směle do toho!

Text: Simona Redlipska