Trendologův sloupek: Utrpení u holiče

Barber cutting man's hair, close-up of hands

Nedávno ve Financial Times porovnávali rozdílné chování muže a ženy u holiče. (I trendologové občas čtou Financial Times, byť jsou to články o účesech.) Ženy prý míří ke kadeřníkovi hlavně kvůli módnímu sestřihu. Navíc radostně. U mužů je důvod návštěvy veskrze stavovský – přemýšlejí, kam je holičův výtvor společensky zařadí, či nezařadí. Pánové chodí k holiči většinou s neláskou.

Redaktor britských Financial Times si dělal malý průzkum na Twitteru a ve svém lokálním pubu. Vyšlo mu, že osmdesát procent mužů návštěvu lazebníka nenávidí. Jenom vysloveně pár dotazovaných si holiče pochvalovalo. To byli tací, kteří se obvykle stříhají v gentlemanských klubech či specializovaných barber shopech. Během stříhání se zklidňují panákem whisky. Paráda.

Nejvíce prý mužům vadí klábosení s kadeřnicí. Docela to chápu. Kdo si chce návštěvu v kadeřnictví odbýt co nejrychleji, proč by se měl přitom ještě zdržovat nějakým nesmyslným tlacháním?

holič2Z vlastní zkušenosti vím, že neplatí „ukecaná kadeřnice s hloupými monology rovná se kritický účes“. Právě naopak – moje předešlá zkrášlovatelka obvykle sklouzávala do nemístných poznámek o jisté minoritě, ale ostříhala mě vždycky perfektně. Navíc byla mnohem levnější než vyhlášené studio, kam jsem chodíval předtím. K mé „rasistce“ už nechodím, nakonec se její řeči plné předsudků vážně nedaly vydržet. Raději si nyní poslechnu svou „osmdesátkovou“. S dcerou studující v Plzni má potíže, sama má účes jako z diskotéky na Štvanici (model 1987), ale kvůli jejímu „undercutu“ za ní chodí hipsteři z celé Letné.

Tím nenaznačuji, že „trendový“ účes vám lépe udělají v lokálním retrokadeřnictví, kde se babičky barví narůžovo. Raději v tomto případě volte holičství s reputací. Za své peníze nejenže dostanete servis (snad), ale taky vás tam nebudou otravovat dotazy, zda to chcete „na havla“ nebo „doztracena“. Ukažte mi muže, který ví, co to znamená.

Mimochodem, mít svého holiče, to je záludná věc. Nedávno mi říkal kamarád, který o sebe dost pečuje (rozhodně až příliš), že se mu zpátky do Londýna odstěhoval holič, k němuž chodil pět let. Byl z toho tak špatný, že začal zase kouřit.

Tomáš Otta, trendolog