(trendy) Nejlepší cesty, jak nosit kostku

main

Kostkovaný vzor a potažmo kostkované materiály jsou skoro stejně staré, jako lidstvo samo. Máme károvanou kostku, skotský tartan nebo americkou lumber jack kostku. Kostky velké, malé, nevýrazné, založené pouze na jiném vláknu a stovky dalších. Něco tak dostupného by se mohlo zdát jednoduchým – stejně jako každý umí namazat chleba – nicméně nevypadat v kostce jako sedlák může být složitější, než se zdá.

Jaké kostce se vyhnout?

Nejprve je lepší začít s tím, co nedělat. Protože když člověk dostane varování až nakonec, stejně to moc nefunguje. Znáte tu károvanou kostku, kterou používá Burberry? No tak ta by měla zůstat tam, kam ji bůh dal. Na podšívku. Károvaná kostka prostě vypadá jako podšívka v gumácích, v trenčkotech a tak podobně, ale jako vrchní materiál bude fungoval leda tak na paničkách z Upper East Side. Jedinou výjimkou může být doplněk jako batoh, taška nebo tenisky – statement piece. Ale nikdy ne přímo na oděvu.

Za každých okolností a ve všech verzích, kostka bude vždy jeden z nejvýraznějších vzorů, jaké muž může nosit.

Formálně – Go big or go home

Kostka bude nejlépe vypadat ve velkém. Tím myšleno – velký kabát, výrazný vzor a chůze, která naznačí sebejistotu. Když si pořídíte kupříkladu peacoat s nějakou barevnou kostkou, nebo i klasický formální overcoat v kostce šedočerné, zásadní je nebát se toho. Každému bude okamžitě jasné, když si nejste jistí.

Lehký oversize kabát Stella McCartney. Je ušitý z lehkého gabardénu a ideální na jarní počasí.
Lehký oversize kabát Stella McCartney. Je ušitý z lehkého gabardénu a ideální na jarní počasí.

Kostkovaná krejčovina je sázka na jistotu

Je sice fakt, že kostka vypadá dobře neformálně, ale pokud jste někdy viděl seriál Hannibal, musí vám být jasné, že kostkovaný oblek je sázka na gentlemanskou jistotu. I kostkované formální kalhoty pouze v kombinaci třeba se svetrem z kašmíru, koženými Chelsea a buď koženou bundou, nebo třeba semišovým bomberem bude skvělá.

Oblek, Gucci.
Oblek, Gucci.
Kožená aktovka, Burberry.
Kožená aktovka, Burberry.

Neformálně

Nosit kostku neformálně není tak těžké, jako formálně, ale stejně se vystavujete určitým rizikům. Při nošení bomberů nebo „worker“ bund si dejte pozor, aby celá kombinace působila přirozeně. Kostkovaný bomber bude vypadat s hladkými chelsea nebo nedej bože oxfordkami bude jako pěst na oko. Co se týče svetrů, trik nebo košil, máte větší možnosti, ale dejte si pozor, ať zvolíte velikost kostky úměrnou vašemu tělu. Čím menší kostka, tím větší budete opticky vypadat. A naopak to funguje stejně.

Hedvábná košile, Missoni.
Hedvábná košile, Missoni.
Kašmírový svetr, Missoni.
Kašmírový svetr, Missoni.

Na druhou stranu, džíny a k tomu třeba Timberlandy není vůbec objevná kombinace a je to spíš klišé, ale bude vypadat dobře. Stejně tak tepláky a nějaká hezká, jednoduchá teniska. Nikdo od kostkovaných bomberů a bund nemůže očekávat přehnanou originalitu nebo inovativnost. Není tam co změnit.

Alexander McQueen.
Alexander McQueen.

Opatrně s kombinováním skotského tartanu a kůže. Ač se jedná o klasickou punkovou kombinaci, existuje vysoká pravděpodobnost, že budete vypadat jako Cher. Pokud teda nejdete po tomhle looku.

Text: Václav Mensa. Foto: Archivy značek.