Tři muži Czech Design Weeku podle Lukáše Pipka

14918875_1471801972849580_8286808042489890407_o

Czech Design Week představí pražským návštěvníkům práce designérů i designérek z celé republiky. Jsou to ale právě muži, komu bude dnes věnována pozornost. Představujeme tři jména, která přinášejí do tvarování podoby festivalu nějakým způsobem zajímavý element. Vybral si je sám Lukáš Pipek, ředitel festivalu, a tak je kromě lásky k designu spojuje i on.

První zvolenou osobou je Václav Dejčmar, uznávaná osobnost ve světě módy a kurátor akce, druhým Petr Novague, rovněž kurátor, ale hlavně autor ceny za nejlepší instalaci a pro objev roku, a třetím je potom návrhář pánských, na míru šitých obleků a elegantní módy, který v Kafkově domě představí kvalitní pánské oblékání, které všichni tito muži tak milují.

Lukáš Pipek, ředitel Czech Design Week
Lukáš Pipek, ředitel Czech Design Week

 „Letošní ročník Czech Design Weeku příláká například propojením se známými galeriemi. Od 3. 11. bude v The Chemistry Gallery probíhat výstava Zeb One – Letters, v Galerii 1 potom přibude výstava Petra Hájka s názvem Lolita. A určitě jsme pro návštěvníky zajímaví i lokalitou – bude to jiné třeba tím, že jsme si mohli dovolit obsadit v Kafkově domě celý prostor designéry, kteří se mimochodem stále hlásí,“ vysvětluje Lukáš Pipek, ředitel festivalu Czech Design Week. „Letos to máme dost namíchané, příkladem jsou porcelán, sklo, šperky, průmyslový design, dětské oblečení, hračky, pánská i dámská móda, několik premiér v knižním odvětví, diskuze o vývoji video her nebo diskuze na téma autorského práva. Dominovat asi bude módní oblečení. Minulý rok to byly šperky,“ dodává Pipek.

vaclav-dejcmar-kurator-akce-foto

VÁCLAV DEJČMAR, kurátor Czech Design Week, pořadatel Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Václav Dejčmar je investor a ekonom. Kromě finančních a private equity projektů sdružených kolem skupiny RSJ je také spolumajitelem modelingové agentury, byznys akcelerátoru TechSquare či neziskového centra současného umění DOX Prague, které se řadí mezi přední soukromé galerie ve střední Evropě. Vystudoval matematické gymnázium a Vysokou školu ekonomickou v Praze. Rád se zabývá disruptivními myšlenkami a koncepty. V roce 2011 režíroval film I am Fishead („Ryba smrdí od hlavy“), který provokativním způsobem komentuje svět kolem nás.

Dejčmar je velkým fanouškem designu a mj. také dlouhodobým producentem Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. V současné době se věnuje konceptu a stavbě hotelového resortu na ostrově Zanzibar. V Kafkově domě se těší na některé kolekce autorských šperků.

petr-novague-kurator-akce-autor-ceny-pro-viteze-foto

PETR NOVAGUE, kurátor a autor ceny pro vítěze Czech Design Week, uznávaný designér

Petr Novague je český designér, který získal v roce 2011 za svou celohliníkovou židli designového „Oskara“, ocenění The Red Dot. Je absolventem UMPRUM, design studoval také na německé univerzitě Duisburg Essen a na bratislavské AVU. Má za sebou mimo jiné spolupráci se Škodovkou. V aktuální době vede své studio NOVAGUE.

K letošnímu ročníku Czech Design Weeku přispěje mimo jiné také tím, že navrhne cenu pro vítěze. Vyhlašování proběhne v den zahájení festivalu, 7. listopadu. Cenu za nejlepší instalaci a pro objev ročníku 2016 vytiskne na 3D tiskárně studio xLab, které také připravuje interaktivní hřiště ve virtuální realitě, které bude k vidění ve 4. patře.

leo-macenauer-ukazka-tvorby-kabatu-podzim-2016

LEO MACENAUER, vystavující designér

Leo Macenauer je návrhář pánského oblečení a obleků na míru, které prodává pod značkou nesoucí jeho jméno. Velký důraz klade při tvorbě na kvalitu, tradici a design. Češi podle něj nejčastěji chybují nošením outdoorového oblečení ve městě, největším prohřeškem podle něj ale byly olympijské úbory českých sportovců v Riu.

Na Czech Design Weeku 2016 představí nový současný produkt, drivers coat, jehož nepromokavost a další kvality osobně několik týdnů testoval.