Udělej si sám

_MG_8979

V první pražské hodinové dílně DIY (Do It Yourself) můžete díky jednomu šikovnému amíkovi tvořit, opravovat a kutit až do aleluja.

DiY
V hodinové dílně DIY se můžete pustit do truhlařiny, sejně jako do zámečnickcýh prací nebo větších i drobných oprav čehokoli. Dílna nabízí veškeré zázemí i konzultace a rady. Je možné zapojit se i do skupinových projektů.

Bez ohledu na úroveň dovedností si tu může každý uskutečnit svůj nápad a pracovat na něm, jak dlouho bude potřeba. DIY dílna je rozdělena do několika místností a každá z nich je specializovaná na něco jiného. Sestavíte si tu postel z dřevěných palet, ale i opravíte menší auto nebo ušijete kostým na vánoční besídku pro vaši ratolest. Nářadí, prostory i odborná konzultace jsou zajištěny. Majitel dílny Hank Duke (57) mě ujišťuje, že i já bych mezi kutily zapadla. „Ženy jsou občas šikovnější než muži a lépe vstřebávají informace, “ dodává veselý rodák z amerického Texasu.

Model členství

Hank pracoval jako člen vysokohorské záchranky, učil jízdu na raftu a na Blízkém východě dozoroval bezpečnost práce u ropných vrtů. Jak skončil v Praze? „Nedokážu si sám sebe představit, jak sedím někde v kanclu… Viděl jsem podobný projekt ve Švédsku a líbilo se mi to. Tam jsem si to ale nemohl dovolit. Hledal jsem pak ideální místo a napadla mě Praha; je to velké město, které není tak drahé. Mohl jsem si dovolit založit dílnu v podstatě v centru,“ vysvětluje Hank. A dodává: „Fungujeme na modelu členství a lidí nám stále přibývá. Spousta lidí dnes žije v malých bytech a nemají místo na uskutečňování vlastních projektů. Nemají, kde by vyrobili větší věci nebo si prostě jen tak hráli. V malém bytě by tě asi štvalo, kdyby tam tvůj partner lítal s frézou.“ Hank o sobě tvrdí, že je trošku staromódní, všechno dělá prý s jediným cílem: prostě si něco vyrobit. „Nezabývám se emocemi nebo tím, jaký to má sociální přesah. Máme dílnu, do které může každý a může si taky cokoli vyrobit.“ O Češích tvrdí, že jsou zruční. Existuje u nás prý silná tradice: „Lidé jsou napojeni na historii řemesel, ale zároveň je tu i propast. Mladí kluci nejsou tak zruční, jako byli jejich dědové. Třeba v Americe je zvykem, že lidi jednou týdně otevřou garáže a prodávají všechno možné, co vyrobili nebo předělali. Moje matka například prodávala starý nábytek, který vždy koupila v hrozném stavu, opravila a prodala.

DiY2
Dílna je ideální třeba k opravám nebo stavbě jízdních kol. Ve společném bytě byste s touto činností zřejmě narazili na odpor…

A jak DIY vlastně funguje? „Zavoláš, přineseš svůj projekt, my se na to podíváme a podle toho zjistíme, jaké budou náklady, co všechno budeš potřebovat apod.,“ říká Hank. A pokračuje: „Na každém stanovišti máme profesionála, který ti poradí s realizací, ukáže ti nástroje, vysvětlí ti, jak fungujou. Je tu navíc společenská místnost, kde se můžeš poradit  s ostatními členy, kteří už jsou třeba zkušenější. Můžeš taky přijít na workshopy, které pravidelně pořádáme.“

Hankova dílna je prostě skvělá alternativa zboží například z IKEA. Navíc vám udělá větší radost, protože jste si vše vytvořili sami. A jaký má Hank vlastně názor na švédského giganta? „Nejsem její úplný fanda, ale určitě jsem nějaký ten kus nábytku někdy měl. Několikrát jsme udělali v dílně workshop ‚Pimping IKEA‘, kdy si lidé přinesli výrobek z IKEA a společně jsme ho vytunili. Tyhle levné řetězce jsou součástí moderní doby, je to jako McDonald’s – ten taky jen tak nezmizí,“ uzavírá Hank.

(Hodinová dílna DIY, Tusarova 31, P-7, diypraha.cz)

text: Viola Černodrinská, foto: Pavel Horák a DIY