(umění) Claudia Andujar – The Yanomami Struggle

image002

Do 10. května probíhá v Paříži ve Fondation Cartier pour l’art contemporain, Nadaci Cartier pro současné umění, doposud největší výstava věnovaná práci a aktivismu Claudie Andujar.

Ta více než pět desetiletí svého života zasvětila fotografování a ochraně Yanomami, jednoho z největších brazilských domorodých kmenů. Výstava přináší ucelený soubor více než 300 fotografií, audiovizuální instalaci či sérii kreseb Yanomami. Prozkoumává výjimečný přínos Claudie Andujar nejenom umělecké fotografii, ale také její důležitou roli aktivistky chránící lidská práva kmene Yanomami.

Claudia Andujar_17-321

Výstavě, jejímž kurátorem je Thyago Nogueira z brazilského Instituto Moreira Salles, předcházely čtyři roky zkoumání fotografčiných archivů. Expozice je rozdělena na dvě části vykreslující dvojí povahu její kariéry – uměleckou a aktivistickou. První část představují fotografie z prvních sedmi let života mezi Yanomami a ukazují, jak se autorka vyrovnala s výzvou vizuálně interpretovat takto komplexní kulturu. Druhá část představuje díla, která vytvořila během jejího aktivistického období, kdy využívala – mezi jinými – fotografii jako prostředek pro politickou změnu.

Claudia Andujar se poprvé setkala s Yanomami v roce 1971 když pracovala na článku o Amazonii pro magazín Realidade. Fascinována kulturou této izolované komunity se rozhodla – po získání Guggenheimova stipendia na podporu projektu – pustit do důkladné fotografické eseje zachycující každodenní život kmene. Od samého počátku se její přístup diametrálně odlišoval od přímočarého dokumentárního stylu jejích současníků. Fotografie, které v této době vytvořila, ukazují její experimenty s různými fotografickými technikami, kterými se snažila vizuálně zachytit šamanskou kulturu Yanomami.

SAO PAULO, BRESIL -  24 JUILLET 2019: La célèbre photographe brésilienne Claudia Andujar pose pour un portrait dans son appartement de São Paulo. Andujar a consacré des décennies de sa vie à la documentation photographique des peuples autochtones brésiliens, en particulier du groupe ethnique Yanomami. Elle aura une exposition individuelle à la Fondation Cartier à Paris en décembre 2019. (Photo: Victor Moriayama pour Le Monde).
Claudia Andujar (Foto: Victor Moriayama).

Vedle velkého množství snímků výstava prezentuje také výběr kreseb Yanomami. Po letech fotografování samotných členů kmene Claudia cítila, že je důležité dát možnost i jim vyjádřit své vlastní představy a vnímání přírody a světa. Přišla proto s kreslícím projektem, během kterého členy domorodého kmene vybavila tužkami a papírem na kterém Yanomami vykreslili své mýty, rituály a šamanské vize.

Claudia Andujar_18-327_low

Konec 70. let 20. století přinesl v kariéře Claudie Andujar zlom. Výstavba transkontinentální dálnice v Amazonském pralese, iniciovaná brazilskou vládou, zahájila odlesňování oblasti, které společně s invazivními zemědělskými programy přinesly do kmene Yanomami epidemie a vedly ke zničení celých komunit. Situace, která ji blízce připomněla genocidu v Evropě prohloubila její oddanost a odhodlání bojovat za Yanomami. V roce 1978 založila společně s misionářem Carlem Zacquini a antropologem Brucem Albertem organizaci Commissão Pro-Yanomami (CCPY) a začali 14 let trvající kampaň k vymezení domorodé země Yanomami.

Cartier-Andujar-poster