(móda) Vítězné návrhy Bata Young Designers Challange 2018

DSC01246

Soutěž pro mladé návrháře Bata Young Designers Challange2018 zná své vítěze, kteří byli slavnostně vyhlášeni 28. dubna 2018 v průběhu akce Bata Fashion Weekend v Miláně.

V letošním roce se kromě studentů Vysoké školy umělecko úprůmyslové v Praze zúčastnili i talentovaní mladí tvůrci z italského institutu Politecnico Calzaturiero v Padově. Letošní jednotné téma soutěže – návrh elegantních dámských bot oživený křišťálovými prvky od značky Preciosa – nejlépe zpracovaly talentované mladé návrhářky Tereza Kanyzová z pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové s návrhem „Amulet” a Andrea Celeste z italského institutu Politecnico Calzaturiero se svým návrhem „Ericka“.

YDCH_winners

Společnost Baťa stále věří v tradiční řemeslo, podporuje kreativitu a originální design, a proto dala již po druhé příležitost talentovaným studentům z mezinárodních institucí vyjádřit svůj osobitý styl a kreativitu a možnost naučit se, jak přeměnit své vlastní umělecké módní dílo na výrobek určený k dennímu nošení. Kromě toho získali mladí návrháři možnost nahlédnout do zákulisí módního průmyslu a nastartovat svou profesní dráhu.

Jedinečné páry bot navržené vybranými finalisty byly představeny během akce Bata Fashion Weekend, která se uskutečnila 28. – 29. dubna 2018 v Miláně a vystaveny v luxusním centru Palazzo Mezzanotte, kde proběhla i módní přehlídka. V průběhu akce byly porotou vybrány dva vítězné návrhy z Čech a Itálie, které budou vyrobeny a prodávány v limitovaných edicích v největších prodejnách Baťa po celém světě.

Porota letošního ročníku se soustředila především na kreativitu a inovativní přístup, ale také kladla enormní důraz na použitý materiál, použití křišťálových komponentů a na zpracování zbytkového materiálu.

IMG_0748

V porotěBata Young Designers Challangezasedli Thomas Archer Bata, Chief Marketing Officer, Jana Barbati Chadová, Head of Global Marketing Bata, Marcos Cánovas, Global Brand Manager Bata, Liběna Rochová, vedoucí ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, Stefano Miotto, CEO a Vice president Politecnico Calzaturiero a tým italského výrobce špičkové obuvi Kallisté.

Tereza Kanyzovávítězka z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze

Koncept bot Amulet Terezy Kanyzové představuje luxusní elegantní nazouvací boty. Je založen na rešerši historií českého šperku od fragmentů pravěkých amuletů k současným objektům. Designérka pracuje s kontrastem mezi matným semišem, syntetickou technickou sítí a lesklými krystaly. Sítě jsou motivem celé kolekce oděvů zaměřené na různé principy svazování a uzlování materiálů.

Návrh „Amulet“
Návrh „Amulet“

Andrea Celestevítězka z Institutu Politecnico Calzaturiero

Při návrhu bot „Ericka“ se designérka inspirovala příběhem třicetileté americké aktivistky, která své názory prosazovala nápisy na svých odhalených ňadrech. V roce 2013 onemocněla rakovinou prsu, musela podstoupit dvojitou mastektomii, ale i přesto se nevzdala svých aktivit. Zároveň začala podporovat ženy, které podstoupily stejný zákrok v tom, aby si stále připadaly krásné bez ohledu na to, že nereprezentují standardy krásy současné společnosti. Návrh bot „Ericka“ je vytvořený pro všechny ženy, které se chtějí cítit žensky a krásně, i když nesplňují ideály dokonalé krásy. Buď jsou příliš vysoké, příliš malé, hubené nebo silné. Celý návrh bot nese důležité poselství, kterého by se měly držet ženy po celém světě, a to být spokojená se sebou samou a cítit se v pohodě taková jaká jsem.

Návrh „Ericka“
Návrh „Ericka“