(zdraví) Proč chránit oči před modrým světlem

GettyImages-603194094-5c0aa13846e0fb00010b72fd

Tento článek čtěte asi na telefonu nebo počítači. Před tím jste se možná koukal na Netflix, projížděl sociální sítě nebo si četl zprávy. Pak možná pracujete od počítače, takže do něj koukáte přes 8 hodin. 

Modré světlo, které vychází z počítačů, obrazovek a telefonů není úplně zdravá věc. Jak už pro oči, tak pro mozek.

Brýle Kito, 1590 Kč, prodává Optiscont.
Brýle Kito, 1590 Kč, prodává Optiscont.

Modré světlo je součástí světla slunečního, umíme ho přijímat a jeho množství ovlivňuje tvorbu hormonů v našem těle. Ráno naše tělo probouzí a se západem slunce, kdy se jeho intenzita zmenšuje, tělo začne přirozeně produkovat spánkový hormon melatonin a připravovat nás k odpočinku. Problém nastává, když je modrého světla příliš. Přetěžujeme náš zrak, oči i celé tělo jsou unavenější, máme narušený biorytmus. Nadmíra modrého světla způsobuje poruchy spánku a oslabuje imunitní systém. Některé studie také prokázaly neblahý vliv modrého světla na buňky sítnice, kterým se zkracuje životnost a zrak nám tak rychleji stárne.

Brýle Trixie, 790 Kč. Prodává Optiscont.
Brýle Trixie, 790 Kč. Prodává Optiscont.

A protože asi už většina z nás nemůže technologii kompletně vynechat, je na místě zkusit alespoň nějakou ochranu. Před škodlivým modrým zářením zajišťuje povrchová úprava brýlových skel Blue Control. Pracujete-li často na počítači, koukáte do tabletu nebo telefonu,  pak vám značka Optiscont doporučuje nosit brýle s touto úpravou a to i v případě, že zatím žádné dioptrické brýle nepotřebujete.

Brýle proti modrému navíc vyrábí mnoho dalších značek, což jen ilustruje, že se nejedná pouze o módní věc.

Brýle Blue Block, Tom Ford. Info o dostupnosti v The Brands.
Brýle Blue Block, Tom Ford. Info o dostupnosti v The Brands.

Zrak je možná ten nejdůležitější smysl. Život bez něj je ten nejsložitější. Dávejme si na něj pozor.