Život v blejzru. Znáte univerzálnější pánský oděv?

Blejzr

Přehodíte ho přes košili nebo tričko, vezmete ke kalhotám chinos, džínám nebo na svetr místo kabátu. V blejzru můžete do práce, do baru i na rande. Je optimální pro každou činnost a zábavu.

V posledních letech se v pánské módě vrací klasická elegance a výjimkou není ani sportovnější sako zvané blejzr. Podobá se oblekovému saku, ale má méně komplikovanou fazonu a nosí se při méně formálních příležitostech. Tradiční blejzr je jednobarevný v tmavěmodré barvě (navy blue) a má zlaté nebo mosazné knoflíky. V moderním výkladu je to ale vlastně jakékoli sako, které není součástí obleku. Knoflíky obvykle nemá zlaté, vyrábí se v různých barvách, materiálech i kvalitě.

Blejzr (nebo blazer) může být jednořadový i dvouřadový. Oba typy mají jinou historii. Zatímco dvouřadové má minulost britské námořní uniformy, jednořadové vychází z klubových sak, která v 19. století nosili angličtí veslaři.

Toto univerzální sako se zásadně nosí s kalhotami jiné barvy. Nejoblíbenější je spojení s šedými flanelovými nebo hnědými chinos a hnědými polobotkami. Pokud nám nevěříte, jeďte se podívat do Itálie. V osmdesátkách byla populární i kombinace se sepranými džínami a toto spojení se udržuje dodnes.

Ctitelé pánské elegance věří, že blejzr jednou nahradí mikiny s kapucí a další „nešvary“ v městských ulicích. Tak optimističtí nejsme, ale jisté je, že ve skříni by vám jeden pěkný kousek s kovovými knoflíky chybět neměl.

***

blazer5 ZÁKLADNÍCH POUČEK,

které si přečtěte, než si půjdete koupit svůj nový blejzr

  1. Vyrábí se jako jednořadový i dvouřadový. Ten působí formálněji a přizpůsobit ho zbytku oblečení není žádná sranda.
  2. Blejzry se vyrábějí snad z každé myslitelné látky. Znalci považují za klasickou látku modrý serž, běžná je vlna, flanel, manšestr i samet.
  3. Co se týká vzorů, platí totéž co u látek a barev. Je libo blejzr zelený, žlutý, v esterházy, rybí kosti nebo káru?
  4. Původní námořnické blejzry měly našité kapsy, které se později změnily na všité jako u saka. Ale dnes jsou našité zase největší frajeřina.
  5. Opravdoví znalci si knoflíky na blejzru mění za bohatě zdobené v námořnickém stylu. Starožitné knoflíky se dokonce draží v aukčních síních.

Blejzr gang

blejzrgangTahle partička blejzrů umí zabrnkat jak na strunu formálnější módy, tak i pohodového stylu pro volný čas.

1 KLUBOVÁ KLASIKA

Když klasický blejzr, tak jedině námořnicky modrý (navy blue) s kovovými knoflíky. V selekci Hugo Bosse takový nemůže chybět.

Hugo Boss, 13 710 Kč

2 VYČNÍVAT Z DAVU

Vzor okenní tabulka neboli windowpane je elegantní, ale i trochu excentrický. Barvu košile slaďte podle méně dominantní barvy saka. Kravatu a kalhoty vybírejte jednobarevné, ať se do toho moc nezamotáte.

Corneliani, 46 500 Kč

3 VYSOKÝ STYL

Tři knoflíky na saku s krátkou fazonkou opticky snižují trup a hodí se pro vyšší muže. Byly hodně oblíbené v šedesátých letech. Teď se znovu derou na zasloužený vrchol.

Dolce & Gabbana, 28 500 Kč

4 PROFESIONÁL

Sako s proužkem je poměrně častým jevem v bankovním a finančním sektoru. Současné variace vzorů a barev jsou však přece jenom vynalézavější, než byl klasický vlasový proužek.

Club of Gents,

Van Graaf, 6599 Kč

***