Zkrocení zlé šály

parisian-knot

Zaprvé: ač si to leckteří nemyslí, šála je bytostně chlapskou záležitostí. Ve světových armádách se objevuje už víc než 2000 let. Zadruhé: uvázat ji není složité, jenom je potřeba vědět, jak na to.

Parádní šály ze 100% hedvábí francouzské značky A Piece of Chic mají stylové „art deco“ vzory a zakoupíte je v internetovém obchodě Sekora.

the-drape

Přehoz

Nevážeme, jenom přehazujeme kolem krku. Tento způsob má spíš ozdobnou funkci než ochrannou. Styloví muži takto vylepšují dojem svého byznys obleku.

overhand-knot

Ascot

Klasika a jednoduchý uzel, který můžete nosit nejen u kravatové šály. Uzel moc neutahujte, ascot se nosí spíš ležérně, jako správná stylovka.

once-round

Obtočený

Jednou či dvakrát obtočíte kolem krku. Snadný způsob, který nás bavil už na základce a od té doby ho rádi nosíme. Konce šály musí zůstat stejně dlouhé.

parisian-knot

Pařížský

Někdy se mu taky říká styl „Chelsea“ a zvlášť v posledních letech si ho oblíbili i čeští muži. Faktem je, že leckdy tento klasický uzel dokáže zachránit i celý vohoz.

tie-behind

Dobrodruh

Hodí se nejen pro uvázání šátku, ale i pro čtvercovou šálu. Například lehká hedvábná šála zastrčená pod košili z vás udělá zajímavého nonkonformistu, to se vždycky hodí.

fake-knot

Falešný uzel

Je míň komplikovaný, než se může zdát. Jak už název napovídá, trochu „klame tělem“. Na jedné straně uděláte uzel, druhý konec šály jím protáhnete – to je celé.

***

10 pravidel nošení šály pro opravdového gentlemana

1. Šála nejen ochrání před chladem, navíc vám dodá šmrnc. Ale pozor, funkce má před módou vždycky přednost (neplatí, pokud jste rockovou hvězdou, módním blogerem či zhýralým politikem nové generace).
2. Co se barev týká, asi nemusíme připomínat, že svítivě zelená, oranžová či růžová anebo potisk à la levhartí kůže nepatří ani na krk, ani nikam jinam.
3. Uvědomte si, k jaké příležitosti budete šálu nosit. Pro běžné nošení vystačíte s vlnou a směsovými materiály. Cestou k audienci na Pražský hrad bychom raději volili hedvábí či kašmír.
4. Nejběžnějším materiálem pro výrobu šál je ovčí vlna, která má perfektní hřejivé vlastnosti a je v tomto ročním období nejlepší volbou. Dávejte bacha při praní, sráží se v teplé vodě a plstnatí.
5. Objemná šála z ovčí vlny (Merino) v zimě sice zahřeje, nehodí se však pro společenské akce. Pro formální události se vyžadují spíš luxusní šály z kašmíru.
6. Kašmírové šály jsou stejně rozmanité jako hedvábné kravaty. V závislosti na barvě, potisku, ale i tloušťce a hrubosti mohou působit ležérně či formálně.
7. Kašmírové šály mívají často hedvábnou podšívku. Navenek tedy vypadají elegantně a zároveň udržují krk a hruď v teple.
8. Hedvábná šála je nejelegantnější variantou, ale moc vás nezahřeje. Slouží hlavně k optickému uzavření výstřihu u pláště, aby nebyl krk holý. Taky ochraňuje límec kabátu před ušpiněním.
9. Šála je podobně jako kravata nebo kapesníček doplňkem, který nám umožňuje vyčnívat z davu. Pokud chcete opravdu výjimečný brand, zaměřte se na britskou značku Drake’s.
10. Šála není kravata, nosí se spíš volně. Moc ji neutahujte, nevypadá to dobře a nechcete se přece uškrtit.

Text: Tomáš Otta; ilustrace: Tereza Kovandová