(ZOH) Ledecká rozsekala svět. Česká snowboardistka vyhrála lyžařský superobří slalom

Zázrak, druhé Nagano pro Českou republiku nebo jeden z nejúžasnějších olympijských příběhů všech dob. Takové chvály se právem dostávalo Ester Ledecké, která šokovala sportovní fanoušky po celém světě. Především snowboardistka totiž o setinu sekundy vyhrála v superobřím slalomu na lyžích a už teď se postarala o největší překvapení her.

Vypadalo to, že Rakušanka Anna Veithová v Pchjongčchangu obhájí čtyři roky starou zlatou medaili ze Soči. Televizní a rozhlasová stanice NBC jí dokonce předem vyhlásila za vítězku. Jenže potom šla na trať závodnice s číslem 26 Ester Ledecká a Američani se museli omlouvat.

Ledecká od začátku závodu vedla. I když se jí nevyhnuly některé chyby, které si sama sportovkyně uvědomovala přímo při jízdě, kdy si za ně hubovala, nakonec to vůbec nevadilo. Do cílové fotobuňky dorazila v čase 1 minuta, 21 sekund a 11 setin a to stačilo. O jedinou setinu sekundy.

A pohledy poté to byly dokonalé. Nemohla uvěřit Veithová, nemohli uvěřit fanoušci, nemohla uvěřit Ledecká. Česká hrdinka ani nezvedala ruce, jen koukala kolem sebe a potom do kamery. Jako by věřila tomu, že se ještě změní čas v její neprospěch. To se ale nestalo a v Jižní Koreji byl k vidění jeden z největších zázraků v dějinách ZOH.

Po dvou bronzových medailích Olgy Charvátové ze sjezdu v Sarajevu 1984 a Šárky Záhrobské ve slalomu z Vancouveru v roce 2010 má české alpské lyžování poprvé v historii zlato ze Zimních olympijských her.

Dvaadvacetiletá obojživelnice by mohla získat zlatou medaili i v další sportovní disciplíně. Na hrách v Pchjongčchangu ji totiž ještě čeká oblíbený závod na snowboardu v paralelním obřím slalomu, kde je považována za největší favoritku na vítězství.

Text: Erik Krajdl