(ZOH) Vstup do historie! Fenomenální Ledecká má zlato i ze snowboardu

Dokázala to! Jeden z nejimpozantnějších příběhů v historii Zimních olympijských her byl dopsán do poslední tečky. Česká obojživelnice Ester Ledecká po senzačním vítězství v lyžařském superobřím slalomu zvládla i svou oficiálně silnější disciplínu a z Pchjongčchangu odveze zlatou medaili i za snowboard.

Zatímco její první místo v Super-G na lyžích se nečekalo, v dnešním paralelním obřím slalomu na prkně byla považována za největší favoritku. Svou roli dvaadvacetiletý český zázrak potvrdil a bere další nejcennější kov.

Ledecká ukazovala hned od kvalifikace, proč se v Koreji šeptalo o tom, že se bude hrát „jen“ o druhé místo. Nyní již dvojnásobná olympijská vítězka nepoznala přemožitelku v žádné ze čtyř vyřazovacích jízd. Ve finále si poradila s Němkou Selenou Jörgovou, když cílem projela s bezpečným náskokem 46 setin.

Česká snowboardistka a lyžařka se stala vůbec první ženou, která získala na jedněch olympijských hrách dvě medaile v odlišných sportech. Muži to dokázali rovnou dva, ale to už nikdo z nás nepamatuje. Na úvodních ZOH v Chamonix 1924 se to povedlo Norovi Thorleifu Haugovi, o čtyři roky později ho napodobil krajan Johan Gröttumsbraaten.

Kdežto pro někoho je těžké udělat pod pěti kruhy jednu medaili v jedné disciplíně, Ledecká přiveze zpátky do Čech hned dvě zlaté v různých sportech. Velká gratulace, Ester! Věříme, že tentokrát si byla připravená a svůj make-up máš s sebou!

Text: Erik Krajdl